21. 11. 2024

Největší olympijský podvod? Pětibojař s „kouzelným“ tlačítkem dodnes mlčí!

Zdroj: Freepik

Sofistikovaný podvod velkého formátu měl na svědomí v roce 1976 na olympiádě v Montrealu sovětský moderní pětibojař Boris Onišenko.

Tak moc toužil po individuálním olympijském zlatu, které by mu v Sovětském svazu zajistilo lepší budoucnost, že neváhal podvádět.

Boris Oniščenko byl přitom bohatě dekorovanou hvězdou moderního pětiboje, světovým šampionem, zlatým olympionikem z týmové soutěže a stříbrným z individuálu.

V osmatřiceti letech měl v Montrealu poslední šanci pro svůj velký den a rozhodl se pomoci si k němu podvodem.

Upravil si kord a v šermířských soubojích zaznamenával body za zásahy soupeře tím, že mačkal knoflík důmyslně ukrytý v rukojeti zbraně.

Elektronické zařízení hlásilo zásah, i když se soupeře hrot ani nedotkl. Trik mu ale nakonec nevyšel.

Soupeřům bylo divné, že Onišenko získává zásahy za šermování do vzduchu, iniciovali kontrolu kordu, podvod byl objeven a Sovět byl diskvalifikován z her.

Sandy Kerekes, ředitel pětibojařské soutěže, má ten obraz i po 44 letech stále jasně před očima. Vešel do kanceláře rozhodčích, kde našel Oniščenka zhrouceného na židli.

„Měl ostudu před celým světem. Zasypali jsme ho otázkami, na žádnou neodpověděl. Jen opakoval, že je nevinný,“ řekl Kerekes pro Sports Illustrated. Sovět později tvrdil, že zbraň nebyla jeho. Nedůvěryhodné tvrzení, jelikož byl jediným levákem v týmu.

Oniščenko byl obratem diskvalifikován, jeho život se během pár hodin ocitl v troskách. Ze stadionu ho vyvedli dva zástupci sovětské výpravy v dlouhých kabátech a kloboucích.

Moderní pětiboj se dostal na přední stránky světových novin. „Šlo o naprosto výjimečný případ,“ upozorňuje historik olympismu Bill Mallon. „Skoro všechny ostatní podvody byly spojené s dopingem, žádný ale se zmanipulovaným náčiním.“

Motivace a detaily podvodu však zůstanou navždy záhadou. Sports Illustrated se dokonce s dnes třiaosmdesátiletým důchodcem spojil, ten ale odmítl spolupracovat. „Je to pro mě bolestivá rána. Nechci přidělávat problémy sobě ani vám. Nehodlám se omlouvat, mluvit o tom, jestli jsem dobrý či zlý. Děkuji za zájem,“ citoval americký magazín Oniščenka.

Největší olympijský podvod tak zůstane navždy zahalený tajemstvím. Pro některé šlo o čin zoufalého muže s velkým egem, který prahnul po slávě a uznání. Jiní zase upozorňovali na to, jak smrtelně vážně byl ve východním bloku olympijský úspěch brán a pod jakým tlakem sportovci byli.

Jim Fox, britský pětibojař, jehož zápas s Oniščenkem vše provalil, ale nikdy hříšníkovy pohnutky nepochopil. „Vždyť nemusel podvádět. Byl to nejlepší šermíř na světě…“