28. 3. 2024

Nečas si v NHL opět připsal tři body, Vaněček vychytal výhru!

Martin Nečas přispěl v NHL třemi přihrávkami k jednoznačné výhře hokejistů Caroliny 6:0 nad Tampou Bay a získal tři body ve druhém zápase za sebou.

Ondřej Palát připravil jeden gól New Jersey, které zdolalo Arizonu 5:4 v prodloužení. K vítězství Devils pomohl Vítek Vaněček 25 zákroky.

K českému brankářskému souboji nedošlo, Karel Vejmelka zůstal na střídačce.

Nečas přihrál ve druhé třetině na oba góly Caroliny, která po jeho akcích odskočila do vedení 4:0.

V prvním případě mohl český útočník střílet, ale vylepšil pozici pro Teuva Teräväinena, který zakončil rychlou souhru do prázdné branky. Ve druhé gólové situaci se po pasu Nečase prosadil v přesilové hře Shayne Gostisbehere střelou od modré čáry. Třetí přihrávku si připsal v 57. minutě u branky na 6:0, kterou dal Jesperi Kotkaniemi tečí střely Brenta Burnse od modré čáry.

Nečas nasbíral tři body (1+2) i v minulém utkání proti Arizoně, tentokrát se ale mezi tři hvězdy zápasu nevešel. Nejlepším hráčem byl vyhlášen Kotkaniemi, který poprvé v kariéře nasbíral pět bodů (1+4). Druhou hvězdou byl autor hattricku Teräväinen. Brankáři Caroliny Frederiku Andersenovi stačilo k prvnímu čistému kontu v sezoně čtrnáct zásahů. Hurricanes vycházely i přesilové hry, ve kterých skórovali čtyřikrát.

Carolina dokonce nedovolila soupeři v prostřední třetině ani jednu střelu a po úvodních čtyřiceti minutách vedla v této statistice 23:4. „Velmi dobře jsme začali a většinu zápasu jsme drželi laťku velmi vysoko. Jsem spokojený, jak jsme hráli celé utkání. Podali jsme komplexní výkon,“ konstatoval kouč Caroliny Rod Brind’Amour.

Tampa Bay prohrála popáté v řadě, navíc zápas nedohrál Victor Hedman. „Když se nedaří, dostane se vám to trochu do hlavy,“ připustil kapitán týmu Steven Stamkos. „Musíme zamakat, abychom sérii proher prolomili. Připadá mi, že ale lidé zapomněli, že jsme ztratili některé dobré hráče (například Paláta) a že jsme omladili kádr. Máme jiný tým. Poslední úspěchy, kdy jsme hráli třikrát finále Stanleyova poháru, automaticky neznamenají, že se to povede znovu,“ doplnil.

Palát vymyslel v závěru druhé třetiny gól na 4:2, když přihrál puk od zadního mantinelu skórujícímu Jesperu Boqvistovi. Domácí Arizona ve třetí třetině smazala ztrátu, Vaněček neměl nárok proti střelám bez přípravy do odkryté branky. Prodloužení ukončil z přečíslení Nico Hischier. Výhru New Jersey podpořil gólem i Timo Meier, který hrál za Devils první zápas od výměny ze San Jose.

„Několikrát jsme zbytečně ztratili puk a zahodili spoustu gólových příležitostí, kterými jsme mohli zvýšit vedení. Místo toho jsme pustili Arizonu zpět do hry. Ale naštěstí jsme potvrdili, že umíme hrát prodloužení,“ řekl trenér New Jersey Lindy Ruff. Jeho svěřenci mají v této sezoně bilanci v prodloužení 10:3. Devils se navíc daří venku s Vaněčkem, s nímž v brance uhráli v posledních zápasech na hřištích soupeřů 21 z 22 bodů.

Vítěznou premiéru si v dresu Vegas odbyl po výměně z Columbusu gólman Jonathan Quick, který přispěl 25 zásahy k výhře 4:3 nad Montrealem. Klíčový zákrok vytáhl při hře soupeře bez brankáře, ve které zastavil nebezpečnou střelu Jonathana Drouina. Hlavním strůjcem úspěchu byl ale Ivan Barbašev, díky jehož dvěma gólům vedl lídr Západní konference 3:0 a 4:1.

Detroit vstřelil ve Filadelfii první gól zápasu a vyhrál úvodní třetinu, ale nakonec prohrál 1:3 a neuspěl pošesté za sebou se skóre 9:27. Klíčem k obratu byl vyrovnávací gól svátečního Nicolase Deslaurierse v oslabení. „Byla to ohromně důležitá branka, protože jsme neměli v úvodu druhé třetiny žádnou energii. Vypadalo to, jako bychom přestali hrát,“ řekl kouč Philadelphie John Tortorella.

Detroitský útočník Filip Zadina vypálil třikrát na branku, ale vyšel naprázdno stejně jako jeho spoluhráč Dominik Kubalík. Red Wings během série proher vypadli ve Východní konferenci z postupové osmičky do play off, na kterou nyní ztrácejí z třináctého místa šest bodů.

Špatným obdobím si prochází i Colorado. Obhájce Stanleyova poháru po dvou sedmigólových přídělech neudržel v závěru utkání se Seattlem vedení 2:1 a prohrál 2:3 v prodloužení. V 58. minutě vyrovnal Brandon Tanev a zápas rozhodl Yanni Gourde.

Statistika nedělních zápasů NHL:

Carolina – Tampa Bay 6:0 (2:0, 2:0, 2:0)

Branky: 18., 32. a 52. Teräväinen (na druhou Nečas), 7. A. Svečnikov, 36. Gostisbehere (Nečas), 57. Kotkaniemi (Nečas). Střely na branku: 38:14. Diváci: 18.965. Hvězdy zápasu: 1. Kotkaniemi, 2. Teräväinen, 3. Gostisbehere (všichni Carolina).

Philadelphia – Detroit 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Branky: 27. Deslauriers, 33. Cates, 59. Laughton – 5. Perron. Střely na branku: 37:26. Diváci: 17.630. Hvězdy zápasu: 1. Deslauriers, 2. Cates (oba Philadelphia), 3. Husso (Detroit).

Vegas – Montreal 4:3 (2:0, 1:0, 1:3)

Branky: 20. a 48. Barbašov, 13. Theodore, 28. R. Smith – 43. Matheson, 49. Belzile, 49. Harvey-Pinard. Střely na branku: 28:28. Diváci: 18.049. Hvězdy zápasu: 1. Barbašov, 2. Theodore, 3. R. Smith (všichni Vegas).

Arizona – New Jersey 4:5 v prodl. (1:2, 1:2, 2:0 – 0:1)

Branky. 11. Maccelli, 37. Kassian, 42. Schmaltz, 58. McBain – 19. a 40. J. Boqvist (na druhou Palát), 10. Meier, 25. Severson, 61. Hischier. Střely na branku: 29:40. Vítek Vaněček odchytal za New Jersey celý zápas, inkasoval čtyři branky z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 86,2 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Hischier, 2. J. Boqvist (oba New Jersey), 3. McBain (Arizona).

Colorado – Seattle 2:3 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 – 0:1)

Branky: 10. MacKinnon, 32. Malgin – 30. Wennberg, 58. B. Tanev, 62. Gourde. Střely na branku: 23:35. Diváci: 18.007. Hvězdy zápasu: 1. Gourde (Seattle), 2. Georgijev (Colorado), 3. Grubauer (Seattle).

1.Dallas63341316211:16681
2.Minnesota6336621182:16878