4. 12. 2022

Na MS v Kataru vstřelil gól, ale neslavil. Co se dá dělat, říká Embolo!

Byl to zatím asi nejméně zajímavý zápas na mistrovství světa v Kataru. Dokonce i rozhodčí přidali celkem jen osm minut…

Skrývá však jeden z nejsilnějších příběhů.

Vítězný gól Švýcarska vstřelil kamerunský rodák Breel Embolo. A to proti Kamerunu.

Ihned poté, co roztrhl síť, roztáhl ruce. Neradoval se. Ani on se neusmál. Schoval si tvář do dlaní.

Nová sázkovka Betano se nebojí rozdávat tučné bonusy a peníze zdarma. Vsaď si na Mistrovství světa bez otravných limitů. Registruj se zde a vyzvedni 250,- Kč na první sázku zdarma.

Jeho spoluhráči se k němu rozběhli. Přesně věděli, co uvnitř prožívá.

Švýcarsko dnes jeho gólem porazilo Kamerun 1:0.

Kamerunu chyběl Embolo

Některá média považují složení skupiny G za nejbližší tzv. „skupině smrti“.

Ačkoli je Brazílie jasným favoritem, všechny ostatní týmy měly šanci skončit na druhém místě.

Podle sázkových kanceláří byly šance Švýcarska, Srbska a Kamerunu poměrně vyrovnané

Vzhledem k očekávanému průběhu skupiny je proto pro Švýcarsko vítězství nesmírně důležité. Na druhou stranu pro Kamerun to může znamenat velké komplikace.

A právě rodák z kamerunského hlavního města Yaoundé se o to postaral.

Přestože statistiky byly ve všech důležitých ukazatelích vyrovnané, obraz na hřišti byl jasně ve prospěch Švýcarska, zejména ve druhém poločase.

Africký tým se jen mihl. I o ty se většinou postaral Eric Maxim Choupo-Moting, největší hvězda týmu.

Kamerunský útočník navázal na svou formu z Bayernu Mnichov, ale chyběl mu servis, který má v týmu bundesligového mistra. Často byl frustrován hrou svých spoluhráčů.

Když si v jednu chvíli řekl o míč na okraji šestihranného pole a nedostal ho, bezmocně se otočil a znechuceně míč popadl. Přestal hrát, nejevil o hru zájem.

Výkon Kamerunu byl zklamáním.

Chybělo mu africké nadšení, odvaha. A sebevědomí legendárního Samuela Eto’o, který si možná ještě dnes myslí, že africký tým vyhraje šampionát.

Jeho otec ho sleduje z Kamerunu

Kamerunský tým by měl možná větší šanci, kdyby ho reprezentoval například Breel Embolo.

Pětadvacetiletý útočník žije ve Švýcarsku od svých šesti let. Jeho rodiče se rozešli, když byl ještě malý. Jeho otec zůstal v Kamerunu.

S matkou odjeli nejprve do Francie a o rok později se přestěhovali do Basileje k její nové švýcarské známosti.

Embol vyrostl v prvotřídního kanonýra a třikrát se v Basileji radoval z titulu. V mládí ho získalo německé Schalke 04 a později nastřílel desítky gólů za Borussii Mönchengladbach. Začínal však stagnovat.

V létě odjel do Francie a toužil po nové výzvě. V Monaku se dostal do skvělé formy a v patnácti zápasech skóroval sedmkrát. Opět dokazuje, že umí střílet góly.

A v Kataru sklízí ovoce. Největší útočná hrozba Švýcarska vstřelila jediný gól prvního zápasu.

Embolo: Co se dá dělat…

Na začátku druhého poločasu předvedli Švýcaři učebnicový výkon. Míče se přitom dotklo až devět hráčů.

Poslední byl Embolo, kterému nechal zkušený stoper Nicolas N’Koulou příliš mnoho prostoru.

Kamerunci se snažili útočit, ale dělali to špatně. Akce Švýcarska vypadala nesmírně jednoduše a gól byl jedním z nejjednodušších v Embolově kariéře.

Přesto to pro něj byl velmi emotivní okamžik. Z úcty ke své zemi původu gól neslavil. Stal se prvním hráčem v historii turnaje, který skóroval proti své zemi.

Po zápase se usmíval, ale z jeho tváře bylo možné vyčíst smíšené pocity. „Vím, že to bude hodně emotivní. Bude to výjimečný zápas,“ řekl Embolo před zápasem pro L’Equipe.

Po gólu měl dlouho skloněnou hlavu, zatímco jeho spoluhráči kolem něj slavili a objímali ho. Ani v pozápasovém rozhovoru na hřišti se nezalekl:

„Jsem hrdý na to, že jsem vstřelil první gól Švýcarska na šampionátu. Ale trochu mě mrzí, že to bylo proti Kamerunu, odkud pocházím já i moje rodina. Ale co se dá dělat…,“ poznamenal.

Kamerun ho chtěl do národního týmu

Embolo získal švýcarské občanství teprve před šesti lety.

Kamerun reprezentoval již v mládežnických kategoriích, ale přesto mohl oblékat kamerunský dres i jako dospělý.

Před mistrovstvím světa 2010 v Jihoafrické republice dostal lákavou nabídku. Kamerun se ve skupině E utkal s Nizozemskem, Dánskem a Japonskem, ale skončil poslední.

„Bylo mi sedmnáct nebo osmnáct let. Požádal jsem o rozmyšlenou, odložil jsem to snad o šest až sedm měsíců,“ vzpomíná na těžké rozhodování.

„Pak mě oslovilo Švýcarsko. Země, kde jsem vyrostl a strávil většinu života. Bylo to velmi obtížné. Ale vždycky se jednoho dne probudíte a máte jasno v tom, co chcete,“ dodal Embolo.

Dodnes se považuje za prvního kamerunského fanouška. Do země pravidelně cestuje a s mnoha hráči, včetně Choupo-Motinga, se setkává na dovolené.

„V Kamerunu mám spoustu přátel, stále tam žije většina mé rodiny, včetně mého otce. Snažím se tam jezdit jednou nebo dvakrát ročně, abych si udržel spojení s touto zemí. Je pro mě důležité, abych nezapomněl, odkud pocházím,“ dodal.

Instagram did not return a 200.