30. 11. 2023

Myl auta, aby si přivydělal! Jak se z podceňovaného Cháry stala legenda?

Zdroj: Depositphotos

Slovenský hokejový obránce Zdeno Chára ukončil profesionální kariéru. Ve 45 letech a po 24 sezonách v NHL se rozloučí jako hráč klubu svého srdce Bostonu, a to díky jednodenní smlouvě, kterou dnes podepíše.

Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011, který získal právě s Bruins, o svém rozhodnutí informoval na instagramu.

„Je mi ctí, že se dnes mohu vrátit do TD Garden, abych podepsal jednodenní kontrakt s Boston Bruins a oficiálně ukončil kariéru v týmu, který pro mě a moji rodinu tolik znamenal,“ oznámil Chára, který byl v posledních letech nejstarším hráčem NHL.

Trenčínský rodák v NHL odehrál 1680 zápasů základní části, dalších 200 startů si připsal v play off. V Bostonu strávil 14 sezon ze čtyřiadvaceti, které v zámořské lize hrál, a byl tam po celou dobu kapitánem týmu.

Předloni 205 centimetrů vysoký bek zamířil do Washingtonu a poslední sezonu odehrál za New York Islanders, kde v roce 1997 jeho kariéra v NHL také začala.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu.

Jeho bilance v NHL se zastavila na 680 bodech za 209 gólů a 471 asistencí v základní části, ve vyřazovacích bojích přidal 70 bodů (18+52).

V historii NHL nastoupili k zápasům jen tři starší hráči – Gordie Howe, Chris Chelios a Jaromír Jágr.

Chára je dvojnásobným vícemistrem světa (2000 a 2012). Slovensko reprezentoval na sedmi světových šampionátech, třech olympijských hrách a na Světovém poháru.

Poslali ho na basket

Chára se jako mladý hokejista dlouho potýkal s nepřízní trenérů. Vydržel jen díky své touze a silné vůli, kterou nepochybně získal od svého otce Zdeňka.

Incident s trenérem Ernestem Bokrošem mu už přirostl k srdci.

„Bokroš řekl, že hokejistou v životě nebude. Ani hokejista, ani obránce. Tehdy jsem mu řekl: Nezapomeňte, že můj syn bude jednou nejlepším obráncem na světě. Budu ho trénovat sám,“ vzpomíná Chára starší ve slavném videu.

„Mrzelo mě, že ho odepsali, protože byl vysoký. Vezměte si volejbal nebo basketbal. Kluci jsou tam vysocí, ale také pružní.“

Nadějný hokejista nakonec neskončil v neznámu. Chárovci dokončili práci.

Pomohli Češi

Když ho Slováci odmítli, pomohli mu Češi. Nebýt agenta Jaromíra Henyše, kdo ví, kam by se jeho život ubíral.

Jak Henyš před lety vzpomínal pro hokej.cz, když ho poprvé uviděl, byl v téměř zuboženém stavu. Trpěl chronickými problémy s nohama, nemohli sehnat brusle ani hokejku pro jeho velikost.

Ten si mladíka z trenčínského „béčka“ stáhl na zkoušku do Sparty. „Nejdřív si mysleli, že jsem blázen. Křičeli na nás, že basketbalisty najdou na Letné. Ale po prvním tréninku se už nikdo nesmál,“ popsal Henyš první dojmy, které Chára v Praze zanechal.

O výjimečného juniora postupně projevili zájem skauti NHL, zejména Karel Pavlík pracující pro New York Islanders.

Chára šel proti svému snu. Už nemusel nosit malé brusle nebo si vyřizovat výjimku, aby vůbec mohl používat hokejku své velikosti. Odjel do Kanady. A po draftu tam zůstal.

Přišel s taškou o rozměrech třicet krát třicet centimetrů.

Aby si vydělal na živobytí, chodil umývat auta na čerpací stanici. Ale díky sebezapření, silné vůli a způsobům inteligentního člověka brzy dokázal, že to nebude muset dělat věčně. Zbytek je historie.