19. 4. 2024

MČR v super sprintu ve Zlíně! Dominantní Grebík i překvapení dorostenky Hadravové

Český pohár v olympijském a sprint triatlonu 2022 započal ve Zlíně závody na supersprinterských tratích. Mužský závod opanoval dominantními výkony domácí Radim Grebík, mezi ženami nečekaně triumfovala věkem dorostenka Kateřina Hadravová.

V rámci individuálních závodů se nejlepší závodníci museli během víkendu postavit na start hned třikrát.

V sobotu je čekala kvalifikace a semifinálové rozjížďky. Z nich pak nejlepších 16 závodníků a závodnic postoupilo do nedělního finále.

Grebík vládl železnou rukou

Domácí zástupce Titan Trilife týmu Radim Grebík na zlínské trati triumfoval už v roce 2020 a i letos ukázal, že mu tenhle závodní formát sedí.

Triatlonisté i triatlonistky absolvovali 300 m plavání ve venkovním 25m bazénu Lázní Zlín, 6 km cyklistiky na 1,5km okruhu, jehož součástí byl strmý výjezd po dlažebních kostkách i technický sjezd, a nakonec 1,6 km běhu na atletickém tartanovém oválu.

Reprezentant Grebík vyhrál časem jak kvalifikační jízdu, tak následně svoje semifinále a všem soupeřům dal jasně najevo, že je zpátky v plné závodní formě.

Dle časů byli měli být v nedělním finále jeho největšími soupeři týmoví kolegové David Martin, Tomáš Kříž, Filip Václavík popřípadě příbramský Tomáš Zikmund.

Těžká cyklistika

Zlínský závod se trochu netradičně rozhoduje na kole. Šestikilometrová trať má spoustu technicky náročných pasáží a nepříjemné stoupání.

Stejně jako před dvěma lety i letos Grebík rozhodl o svém triumfu právě tady.

Tomáš Kříž předváděl ve zlínském venkovním bazénu nejrychlejší plavecké časy a z vody lezl jako první i ve finálovém závodě. V úvodních okruzích se pak na kole zformovala tříčlenná skupina, ve které byl kromě Tomáše Kříže a Radima Grebíka také David Martin.

„Tomáš ztratil kontakt na kole v technickém sjezdu, kde víc přibrzdil a už nás potom nechytil. S Davidem jsme pak většinu cyklistiky jeli spolu, ale on si v posledním kole zvolnil, aby si odpočinul před během. Já jsem rubal dál a do depa jsem si přivezl náskok. I když jsem pak strávil v depu hodně času, podařilo se mi ten náskok uhlídat,“ popsal pro triatlon.cz finále Grebík, který porazil dva své týmové kolegy z Titanu Trilife – druhého Davida Martina o 31 vteřin a třetího Tomáše Kříže o 64 vteřin.

Po náročné cyklistice ukázal Grebík i dobrou běžeckou formu, když zvládl 1600 metrů za rovných pět minut. Rychleji běžel už jen o dvě vteřiny rychleji junior Ondřej Gajdoš.

„Měl jsem velkou motivaci. Závodilo se na domácí půdě, na trati, která mi sedí, a věděl jsem, že se sejde dobrá parta. Dnes jsem fakt chtěl zvítězit,“ usmíval se Grebík po závodě.

Hadravová překvapila favoritky

V závodě žen se po sobotních výkonech jevila jako největší favoritka Michaela Štěrbová, která zaznamenala nejrychlejší časy jak v kvalifikace, tak v semifinále.

Nedávná mistryně republiky v aquatlonu vyplavala v nedělním finále jako první, ovšem o svůj náskok částečně přišla v depu, kde byla jedna z nejpomalejších.

V cyklistice se pak před ní dostala dvojice Kateřina Hadravová-Kristýna Dvořáková. „Střídaly jsme a snažily jsme se spolupracovat. V posledním kopci jsem pak Kristýně ujela a na běhu už jsem si náskok pohlídala,“ vyprávěla v cíli Kateřina Hadravová, která po nejrychlejším čase v cyklistice předvedla i nejrychlejší běh.

Dost možná na vyšší příčky v absolutním pořadí si myslely juniorky Kateřina Mičková a Julie Balcarová, které skončily na pátém, respektive šestém místě.

Táborská závodnice Hadravová, která je věkem stále ještě dorostenka, byla titulem mistryně republiky mezi ženami zaskočena:

„Něco takového jsem vůbec nečekala. Vítězství překvapilo i mě samotnou. Asi mi pomohlo to náročné kolo a také skvělí diváci, kteří byli úplně všude,“ usmívala se Hadravová, která si prvenstvím zajistila nominaci na mistrovství Evropy v super sprintu, které se uskuteční 27.-29. května v polském Olštýně.