16. 4. 2024

Mbappé versus Haaland. Kdo je jaký? Velké srovnání!

Poraďte Realu Madrid aneb megapřestupy na obzoru. Ronaldo je pryč, Benzema stárne a sám na všechno nestačí. Bílý balet prahne po oživující injekci jménem Kylian Mbappé. Mysl fanoušků však zatížila nová a čím dál palčivější otázka. Nebyl by lepší Erling Haaland?

#1 Cena

Haalandova tržní hodnota vystřelila k nebi. Pronikl do top 10 hráčských drahokamů s cenovkou 100 milionů eur. V Dortmundu má smlouvu do léta 2024. Agent Mino Raiola honí zisky.

Mbappé sedí na trůnu nejcennějšího fotbalisty, dlouhodobě a s náskokem. Normálně by zlomil Neymarův rekord (222 milionů eur), ale pandemie situaci změnila. A taky: kontrakt mu vyprší v červnu 2022. Pokud ho neprodlouží, PSG ho zpeněží buď tohle léto, nebo vůbec.

#2 Charakter

„Haaland? Je jako Ibra, když mu bylo dvacet,“ líčil agent Raiola. „Nahání obráncům strach, pořád chce vyhrávat. I když hraje dámu. Chce být nejlepší, s tím se musíte narodit.“

Empatie? Občas podzemní objekt v hlubinách, který se nedaří lokalizovat. Kylian je fenomén (zejména ve Francii) i kvůli dobré vůli a pokoře. „Nejoblíbenější kluk v kabině,“ říkají reprezentační i pařížští spoluhráči.

#3 Hlava

Je mu dvacet, ale obstál v Molde, Salcburku, Dortmundu i norské reprezentaci. Co obstál, zářil a hned. V různém prostředí, s odlišnými trenéry, spoluhráči, požadavky i nároky.

Rodiče, jež Mbappé velmi ctí, ho od nejútlejšího věku připravovali na neobyčejný život fotbalové superstar. Když o něm lidé mluví, užívají výrazy jako zralost, vyspělost a zodpovědnost. Není to náhoda.

#4 Nejsilnější stránky

Brankáři se kvůli němu cítí jako zmrzlina v pekle. Teprve začíná, ale do svého trezoru už uložil přes 100 tref. Rychleji to nikdo nestihl. My žijeme v atmosféře, Haaland obývá gólosféru.

Abnormální rychlost a údernost. Soupeři jsou bez šance, jakoby se pokoušeli taxíkem dohnat letadlo.

#5 Stinné stránky

Má oheň v krvi a v žilách mu občas tepe vznětlivost. Po vyřazení Norska z kvalifikace o postup na EURO sjel 72letého kouče Lagerbäcka kvůli opatrné taktice. Nejednou láteřil, když byl v Dortmundu předčasně střídán.

Od sedmnácti let hraje na nejvyšší úrovni a rojí se obavy, aby jeho tělo za pár let neřeklo dost. Je silný, ale s několika zraněními už se potýkal. Základem jeho hry je fyzická stránka.

#6 Marketing

Před rokem ho znal málokdo, dnes patří k nejznámějším hráčům na světě. Je nepřehlédnutelný. „Mým vzorem je Zlatan. Je taky ze Skandinávie a někdo musí nést jeho odkaz,“ vyhlásil.

Přátelí se s francouzským prezidentem Macronem a v zemi galského kohouta je idolem číslo jedna. Věhlasu dosáhl také za Atlantikem. V Americe jsou známější jen Messi a Ronaldo. Jeho dres je třetí nejprodávanější, předčil i Zlatana či Neymara.

#7 Úskalí

Nezná gólový půst. Letí vzhůru a vše mu vychází. Vzbudil ohlas a udělal si jméno. Ale hranice mezi sebevědomím a nadutostí je někdy tenká. Nesmí propadnout siláctví a pocitu, že je víc než tým.

Některé experty plní neklidem, že v Ligue 1 stagnuje. Příliš se spoléhá na svoji unikátní rychlost a většinu protivníků ve francouzské lize převyšuje. Pak ale kolikrát narazí na lepší defenzivy v Lize mistrů a nic.

#8 Přínos týmu

Někteří útočníci potřebují pět tutovek, aby skórovali, no na Haalanda můžete použít slzný plyn a stejně využije každou skulinku. Po brejku, standardce, ze vzduchu i dálky.

Kdyby se udílela Nobelova cena za zakončení, Mbappé by se řadil k laureátům. Dělá to přesně, ladně a vynalézavě.

#9 Body k dobru

Výchova ke kázni, vnitřní síla, důslednost a rozhodnost. Nic nedělá lajdácky nebo polovičatě. Když zjistil, jaký jídelníček dodržuje Ronaldo, nasadil dietu.

Když mu bylo jedenáct, zajímala se o něj Chelsea. Kylia dorazil do Londýna na kemp, ale nezaujal. Nezahořkl, nevztekal se, neprotestoval. Věděl, že musí přidat a zařídil se podle toho.

#10 Srdce

Když dá hattrick, bere si míč domů a spí s ním v posteli. „Když jsem na hřišti, soupeři se musí cítit jako pod gilotinou. Neustále,“ popsal Erling. V tomto snažení dosahuje maximálních hodnot.

Golmani mají jistotu, že kdykoliv je na trávníku, dá se vlak špatných zpráv do pohybu. Stanice? Brankoviště. Killer Kylian Mbappé vám doručí balíček. „Má srdce bojovníka,“ řekl Didier Deschamps. „Nikdy nezpomalí.“

Zdroj: Časopis Góóól