30. 11. 2023

Mattias Ekholm: Připravený být lídr?

Většinou stojí ve stínu někoho jiného. Na ledě i v kabině. Tu druhou věc v Nashvillu chtějí změnit. Po více než deseti letech v organizaci a dalších několika na obzoru je na čase.

Klidný, stoický profesionál, co si hledí svého. To je Mattias Ekholm. „Chytrý chlap to je,“ říká o něm jeho trenér John Hynes.

„Jenže je dobře, když se hráč jeho kalibru více angažuje. Jeho hlas by měl být víc slyšet, protože v této kabině má velkou váhu.“

Ale život v ústranní prostě odpovídá Ekholmově povaze. Nejvýraznější to bylo v době, kdy měli Predators svou slavnou čtveřici obránců: Roman Josi, P.K. Subban, Ryan Ellis a Ekholm.

Nashvillský deník The Tennessean přišel tehdy se zajímavým příměrem – jelikož je Nashville hudební město, rozdělil čtveřici obránců podle kdysi nejslavnější kapely světa Beatles.

Subban byl ten excentrický, tedy John, Josi je ten usměvavý talent, který nenápadně řídil chod kapely, tedy Paul. Ellis byl stejně nadaný, ale stál trochu ve stínu. Tedy George. A Ekholm? Jasný Ringo. Nenápadný, nejméně hvězdný. Ale stejně jako slavný bubeník, udává rytmus, bez kterého by se celý ansámbl rozpad.

Za posledních šest sezon je jeho průměrný icetime 23 minut, 22 vteřin. Jeho +/- s hodnotou + 78 je deváté mezi všemi beky NHL. Zblokované střely, bodyčeky, odebrané kotouče, ve všem je nadprůměr.

Jeho jméno se poslední dva roky přetřásalo v souvislosti s výměnou. Nashville byl v minulé sezoně dlouhou dobu průměrný. Ekholm se svým „přátelským“ platem 3,75 milionu dolarů byl pro ostatní GM obrovským lákadlem.

Jenže z ničeho nic se tým rozjel a v posledních 25 zápasech prohrál jen sedmkrát. Ekholm zůstal a pomohl týmu k play off, ve kterém vypadl sice v prvním kole, ale po těsném boji s Carolinou.

Čím hrál lépe, tím jeho tržní hodnota stoupala. Jeho jméno se vznášelo ve vzduchu celé léto. Ale GM David Poile měl jasno. „Ekky je s Romanem Josim naše kotva,“ říkal a podepsal s ním na další čtyři sezony za 6,25 milionů.

Že se tím střelil do nohy když ho nevyměnil? Podceňovaný Nashville směle kráčí k další účasti v play off. Ještě v jedné věci je Ekholm vůdce. Je skromný, Plat, který jsme zmínili, je vzhledem k jeho výkonnosti nízký. Jeho to však netrápí: „Platí nám všem neskutečné peníze,“ svěřil se.

„Je šílené, jak někdo řeší ve smlouvě maličkosti. Beru to tak, že kdybych chtěl, do konce života nemusím pracovat. Nebudu se tvářit kysele, že jsem mohl vydělat o pár dolarů víc.“

Jeho rodiče nikdy nebyli bohatí, ale vlastně to ani nepotřebovali. Malý Mattias, obyčejný kluk, co má rád hokej a fotbal, si skromnost přenesl do života. Ví, že se postará o manželku, syna i dceru. A to mu naprosto stačí.

Zdroj: xHockey