20. 6. 2024

Martin Fenin: Svoji hvězdnou budoucnost promrhal!

Zdroj: Freepik

Uprostřed léta roku 2007 se v Kanadě odehrál sportovní zázrak: čeští fotbalisté se probojovali do finále mistrovství světa do 20 let proti Argentině.

Dali dokonce úvodní gól, oním slavným střelcem byl Martin Fenin.

Argentinci duel nakonec otočili a na Čechy zbylo stříbro, to však vadilo málokomu. Zejména střelec gólu útočník Martin Fenin byl za hrdinu.

Zájem o něj měly přední evropské velkokluby a měl nakročeno ke slibné kariéře. Co obrátilo jeho život naruby?

Fotbalově vyrostl v severočeských Teplicích, kde už v 16 letech nakoukl do ligy. Bylo jasné, že po úspěšném MS se v české lize dlouho neohřeje.

O přestup Martina Fenina mělo zájem hodně předních evropských klubů. Byl mezi nimi Arsenal, Liverpool a Juventus. Český mladík se však rozhodl pro menší tým, vybral si působení v Bundeslize. Na začátku roku 2008 se stal členem týmu Eintracht Frankfurt.

V Německu od hattricku po pád z okna

Vše přitom začalo fantasticky. Ve svém prvním soutěžním zápase vstřelil hattrick. Jednalo se o první zápas Fenina v Bundeslize, Frankfurt zvítězil proti Hertě Berlín 3:0 a on vstřelil všechny branky.

Postupně však Feninův gólový apetit uvadal. Frankfurt za českého útočníka poslal do Teplic 120 milionů korun a nejspíše čekal za takové peníze více.

V dresu Einztrachtu vydržel tři sezony, během který nastoupil k 90 zápasům a vstřelil 16 gólů. Během toho období šestnáctkrát reprezentoval a za český tým vsítil tři branky.

Jenže herně uvadal, ztratil místo v sestavě a v srpnu 2011 přestoupil do FC Energie Cottbus hrající druhou německou ligu.

V polovině října prodělal pád z okna hotelového pokoje s následným krvácením do mozku.

„Největší průšvih byl, že jsem vypadl z okna měsíc poté, co v Německu reprezentační brankář Robert Enke skočil pod vlak,“ rozpovídal se Fenin po letech.

„Já jsem z okna vypadl, protože jsem žral Stilnoxy, prášky na spaní. A ten večer jsem si k tomu dal nějaké pivo. Vůbec si to nepamatuji, ale najednou jsem se probudil v nemocnici. Nevěděl jsem, co tam dělám… Z toho jsem se už vlastně nikdy nezvedl, protože na mě od té doby všichni koukali divně.“

Po vyléčení zranění se vrátil do Čech k psychologické léčbě. Sám hráč přiznal několikaměsíční deprese.

Pokus o restart v Česku

V lednu 2013 se Martin Fenin stal hráčem týmu SK Slavia Praha, kde dostal dres s číslem 10. Avšak opět nenaplnil očekávání. Celkem ve Slavii odehrál 12 zápasů, ale nezaznamenal žádnou branku. V únoru 2014 s týmem rozvázal smlouvu.

Pomoci se mu dostalo od mateřského klubu v Teplicích. Podepsal zde pouze amatérskou smlouvu, ale přesto několikrát za tým nastoupil. V úvodním zápase po návratu se mu podařilo vstřelit branku.

Následovaly krátké štace ve třetích ligách ve Francii (Istres) a Německu (Chemnitzer), kde však se však střelecky Fenin také nechytil.

Už koncem roku 2016 byl hříšník zpátky v Česku, kde nejprve trénoval se Zbrojovkou, aby v létě příštího roku podepsal s druholigovým Varnsdorfem.

V dresu severočeského klubu odehrál 28. října roku 2017 svůj poslední profesionální zápas a ukončil kariéru, která mohla být daleko, ale daleko slavnější.

Ožralý v televizi

Půl roku po konci své fotbalové kariéry přijal hříšník pozvání do fotbalové televizní show Tika Taka.

Jenže během přímého přenosu byl viditelně pod vlivem alkoholu a ostatním hostům neustále skákal do řeči. Navíc se nebál použít ani vulgární výrazy.

„Měl jsem trošku náročnější neděli. V pondělí jsem v tom pokračoval. Trošku jsem se opil,“ omlouval se Fenin pár dní po tehdejším trapasu.

O pár let později se objevil ve speciálním projektu MMA organizace Oktagon, která jej představila jako bojovníka.