19. 4. 2024

Třinec i Sparta na úvod sezóny prohrály, silné Pardubice udolaly Kladno!

Zdroj: Freepik

Úřadující šampioni z Třince v úvodním utkání nového ročníku hokejové Tipsport extraligy doma nečekaně klopýtli a po prohře 0:2 odevzdali všechny body Českým Budějovicím, v jejichž brance se blýskl Dominik Hrachovina.

Nedařilo se ani vítězi základní části uplynulé sezony z Hradce Králové, před vlastními fanoušky padl 1:2 v prodloužení s Libercem.

V dalších pátečních zápasech porazila Mladá Boleslav pražskou Spartu 4:2, Litvínov prohrál s Vítkovicemi 2:3, Plzeň s Olomoucí 1:2 a Kladno na svém nově zrekonstruovaném stadionu podlehlo Pardubicím 4:5 v prodloužení.

Motor měl co vracet

Motor shodou okolností vstupoval proti Třinci do sezony už loni a prohrál 0:4.

Tentokrát však všechny střelce Ocelářů zastínil famózní gólman Dominik Hrachovina, který kryl všech 44 střel směřujících na jeho branku a připsal si šesté čisté konto v nejvyšší soutěži.

Jihočeši o své výhře rozhodli už v úvodní třetině. Hned své první střídání při extraligové premiéře proměnil ve vítězný gól Mikuláš Hovorka, pojistku přidal ještě v úvodní části Martin Hanzl.

Rozpačitá Sparta

Do Mladé Boleslavi zavítala Sparta, kterou z pozice hlavního kouče vedl Pavel Patera, jenž až do minulé sezony působil ve středočeském klubu.

A návrat do známého prostředí mu zhořkl. Domácí vedli po 12 minutách 2:0, Sparta stále jen doháněla ztrátu, ale za stavu 3:2 v závěrečné třetině pečetil výhru v přesilovce kapitán mladoboleslavského týmu Jan Stránský.

Třemi nahrávkami přispěl k vítězství útočník Róbert Lantoši.

Rytíři se nevzdávají

Kladno při návratu na zrekonstruovaný domácí stadion před vyprodanými tribunami dlouho odmítalo v duelu s favoritem z Pardubic pozici outsidera.

Pod taktovkou Otakara Vejvody mladšího, který absolvoval extraligovou premiéru v roli hlavního kouče, vedlo už 4:2, navíc zkušený Jakub Klepiš neproměnil trestné střílení.

Závěr ale patřil hostům. Tomáš Zohorna zkompletoval hattrick a v prodloužení rozhodl o výhře Dynama Robert Říčka.

Hradecké selhání

Ani vítěz základní části minulé sezony Hradec Králové nevyužil výhody domácího ledu a podlehl Liberci.

Hostům v sestavě i s letní posilou Michaelem Frolíkem vyšel finiš.

Východočeši ještě na začátku 58. minuty vedli, ale prodloužení si nejprve vynutil Tomáš Filippi a v něm vystřelil hostům bod navíc lotyšský obránce Janis Balinskis.

1. kolo hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec – HC Motor České Budějovice 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Hovorka (M. Toman, Strnad), 11. M. Hanzl (Gulaš, Šenkeřík). Rozhodčí: Kubičík, Šír – Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 1:3. Využití: 0:1. Diváci: 3530.

HC Škoda Plzeň – HC Olomouc 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 16. Z. Sedlák – 26. J. Navrátil (Škůrek, Olesz), 54. J. Káňa (Orsava, Dujsík). Rozhodčí: Sýkora, Šindel – Brejcha, Malý. Vyloučení: 5:6. Bez využití. Diváci: 3663.

BK Mladá Boleslav – HC Sparta Praha 4:2 (2:1, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Stříteský (Lantoši), 13. Šmerha (Lantoši, Stříteský), 25. Fořt (Lunter), 56. J. Stránský (Lantoši) – 14. R. Horák (Tomášek, E. Thorell), 26. M. Vitouch (Přibyl). Rozhodčí: Úlehla, Kika – Frodl, Komárek. Vyloučení: 4:9. Využití: 1:0. Diváci: 3347.

HC Verva Litvínov – HC Vítkovice Ridera 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 29. Kudrna (P. Zdráhal), 56. Š. Stránský (Jaks, Estephan) – 11. Mueller (Krieger, Mikuš), 44. Mueller (Krieger), 49. Bukarts (Krieger). Rozhodčí: Horák, Hejduk – Gerát, Hynek. Vyloučení: 1:4. Využití: 1:1. Diváci: 3139.

Mountfield Hradec Králové – Bílí Tygři Liberec 1:2 po prodl. (0:0, 0:0, 1:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 46. F. Pavlík (Cingeľ, Jank) – 58. Filippi (Birner, Bulíř), 62. Balinskis (Filippi, Bulíř). Rozhodčí: Pilný, Hribik – Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 7:4. Využití: 0:2. Diváci: 4301.

Rytíři Kladno – HC Dynamo Pardubice 4:5 v prodl. (1:0, 2:2, 1:2 – 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Kubík (Plekanec, Slováček), 27. Michnáč (Procházka, Babka), 31. Beran (Babka), 46. Kubík – 21. T. Zohorna (Radil, Hyka), 27. T. Zohorna (Radil, T. Dvořák), 57. Poulíček (Koffer, D. Musil), 59. T. Zohorna (Paulovič, Košťálek), 65. Říčka (Hyka, Košťálek). Rozhodčí: Pražák, Micka – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 5200 (vyprodáno).