21. 6. 2024

Len Bias: Měl být lepší než Jordan, dva dny po draftu NBA se však předávkoval a zemřel!

Zdroj: Depositphotos

Na univerzitě platil basketbalista Len Bias za super star. S Marylandem překvapivě porazil i North Carolina Tar Heels s Michaelem Jordanem v sestavě.

Na draftu NBA v roce 1986 si jej pak coby dvojku zamluvili Boston Celtics, zatímco Jordan šel do Chicago Bulls o dva roky dříve „až“ jako číslo tři.

Jenže za Boston si atleticky výjimečně nadaný Bias nikdy nezahrál. Dva dny poté, co na hlavu nasadil zelenou čapku s nápisem Celtics, byl konec.

Divoká oslava však dopadla tragicky. Předávkoval se kokainem. Biase ještě odvezli do nemocnice, ale než dorazili jeho rodiče, bylo po všem.

Bias uměl být nepříjemný, namyšlený, ale za feťáka ho považoval málokdo. Všichni z jeho blízkých vyloučili, že už by drogy užíval někdy dřív.

Kamarád Brian Tribble, který mu kokain dal, vyfasoval deset let vězení za prodej drog. Tím ale kauza Bias zdaleka neskončila.

V USA odstartovala válka s drogami. Záhy přijatý zákon Len Bias Law zásadně zpřísnil tresty za drogové prohřešky.

Výsledek? Obrovitý nárůst počtu trestanců a přeplněná vězení. V roce 1986 bylo v amerických žalářích 522 tisíc lidí, o 10 let později už 1,1 milionu.

Zatímco policie zavírala jednoho dealera za druhým, rodinu Biasových postihla další tragédie. Jay Bias toužil splnit sen staršího bratra a dotáhnout to do NBA.

Jenže v r. 1990 se přimotal do potyčky ve zlatnictví, schytal dvě kulky a zemřel ve stejném nemocničním pokoji jako Len.

Už se nikdy nedozvíme, jak výjimečným basketbalistou by Len Bias v NBA byl. Třeba by se o něm dnes mluvilo podobně jako o Jordanovi, Birdovi nebo Russellovi, třeba by naprosto propadl. Ale to jsou jen spekulace. Nebýt tak té jedné univerzitní party…