17. 6. 2024

Krutý verdikt: Rusko a Bělorusko vyloučí z IIHF, přijdou o MS! Co ještě zabolí?

Zdroj: Freepik

Rada Mezinárodní hokejové federace se sejde až v pondělí večer, ale výsledky by měly být známy s předstihem. Čekáme jen na oficiální razítko. Rusko, které napadlo Ukrajinu, a Bělorusko, které jeho invazi podporuje, byly vyloučeny z IIHF.

To bude mít pro obě země několik důsledků. Jednu z hlavních pocítí v květnu, kdy se nebudou moci zúčastnit seniorského mistrovství světa v Tampere a Helsinkách.

Bělorusko mělo být jedním ze soupeřů Čechů ve skupině B v Tampere spolu s USA, Švédskem, Finskem, Lotyšskem, Norskem a Velkou Británií. Rusové jsou mezi osmi týmy ve skupině A v Helsinkách.

Finský deník Italehti již informoval, že Rusko nahradí v helsinské skupině Rakousko a Francie bude hrát v Tampere místo Běloruska.

Kromě toho se skupina A v Helsinkách údajně nebude hrát v Hartwall Areně. Důvodem je skutečnost, že menšinovými vlastníky arény jsou ruští podnikatelé Roman Rotenberg a Gennadij Timčenko, kteří jsou na sankčním seznamu Evropské unie.

Hartwall Arena bude nahrazena menší a starší Jäähalli Arenou, která je domovem IFK Helsinky. Přesun části šampionátu z Helsinek do Turku nebyl z časových důvodů možný.

To však není jediná špatná zpráva pro národní tým. Stejně bolestivé pro Rusy je, že jim IIHF odebere pořadatelství juniorského šampionátu, který se měl na přelomu roku konat v Novosibirsku a Omsku. Stejně tak Rusové přijdou o příští ročník seniorského šampionátu, který se měl konat ve zbrusu nové aréně v Petrohradě.