23. 4. 2024

Korea zaskočila Portugalce a jde dál! Uruguayci i přes výhru v slzách!

Korejští fotbalisté porazili na mistrovství světa po obratu Portugalsko 2:1 gólem v nastaveném čase a doprovodili svého dnešního soupeře do osmifinále mistrovství světa.

Korejci porazili Portugalsko 2:1, postupový gól dali v nastavení

Korejští fotbalisté porazili Portugalsko 2:1. Ricardo Horta při debutu na mistrovství světa potřeboval jen pět minut na vedoucí gól Portugalců. O vyrovnání se postaral po rohovém kopu Kim Jong-kwon a druhý gól přidal střídající Hwang Hi-čchan.

Mistři Evropy z roku 2016 se jako vítěz skupiny H s velkou pravděpodobností vyhnou Brazílii a narazí na jednoho z trojice Švýcarsko, Srbsko, Kamerun. O tom rozhodnou večerní zápasy. Korejci se pravděpodobně utkají s Brazílií.

Korea udělala tři změny v sestavě. Na její lavičce kvůli červené kartě obdržené bezprostředně po skončení utkání s Ghanou chyběl trenér Paulo Bento. Jen z tribuny tak mohl sledovat utkání proti týmu své země, který vedl na mistrovství světa před osmi lety.

Portugalci nastoupili už s jistotou postupu a trenér Fernando Santos nasadil do základu šest nových hráčů, Volno dostal mimo jiné Bruno Fernandes, který si v předchozích zápasech připsal dva góly a dvě asistence. Zranění Nuno Mendes a Pereira si už na turnaji nezahrají. Jen Ronaldo v honbě za nejrůznějšími rekordy nemohl chybět, přestože kvůli lehčím šrámům vynechal trénink.

A dva nováčci neztráceli čas. Už v páté minutě utekl po pravém křídle obránce Dalot, před brankou našel zpětnou přihrávkou Hortu a ten nezaváhal.

Na druhé straně po nakrátko zahraném rohovém kopu dopravil míč do sítě Kim Čin-su, ale radost mu pokazil zvednutý praporek signalizující ofsajd. Portugalci se ale nepoučili a po dalším rohu už regulérně inkasovali. Zblízka dorazil míč do sítě obránce Kim Jong-kwon.

Po půlhodině hry se poprvé připomněl Ronaldo, ale korejského gólmana nepřekonal a navíc byl v ofsajdu. Tři minuty před přestávkou se vrhl rybičkou po vyraženém míči, ale jeho hlavička mířila vedle.

Po 65 minutách nastoupili tři hráči z portugalské lavičky a Ronaldo si šel konečně odpočinout. Vyrovnat portugalský střelecký rekord Eusébia v podobě devíti branek na mistrovství světa se mu zatím nepodařilo, ale bude mít ještě další možnost dohnat legendu, která všechny góly vstřelila během jediného šampionátu v roce 1966.

Portugalci se nehnali za výhrou za každou cenu, ale ani jejich soupeř dlouho neměl sílu změnit rovnováhu. Při vítězství Uruguaye v souběžně hraném utkání s Ghanou 2:0 by přitom Korejce posunulo dál i nejtěsnější vítězství.

A v první minutě nastavení se dočkali. Son Hung-min sprintoval s míčem z vlastní poloviny, vyhnul se třem protihráčům a z jeho přihrávky Hwang Hi-čchan vstřelil vítězný gól. Pak už stačilo jen počkat šest minut, než skončí zápas Uruguay – Ghana, a Korejci mohli začít slavit. Do osmifinále postoupili poprvé od roku 2010.

Uruguay porazila Ghanu, oba týmy ale končí ve skupině

Uruguayští fotbalisté porazili Ghanu 2:0, ale po nečekané výhře Koreje v zápase s Portugalskem pro ně turnaj stejně jako pro africký tým skončil. Jihoameričané na šampionátu poprvé skórovali, obě branky vstřelil záložník Flamenga Giorgian de Arrascaeta po akcích Luise Suáreze.

Ghanští fotbalisté podruhé končí na mistrovství světa po zápase s Uruguayí. Jihoamerický tým je vyřadil ve čtvrtfinále MS v Jižní Africe v roce 2010 po penaltovém rozstřelu poté, co v posledních sekundách prodloužení neproměnil pokutový kop Asamoah Gyan.

Penaltu Ghaňané nezužitkovali ani tentokrát. Po čtvrthodině hry za bezbrankového stavu brankář Sergio Rochet fauloval ve vápně Mohammeda Kuduse, ale pokus kapitána Andre Ayewa gólman Uruguaye zlikvidoval. De Arrascaeta pak skóroval ve 26. a 32. minutě, na postup to ale nestačilo.

Mistři světa z let 1930 a 1950 skončili se čtyřmi body na třetím místě, o postup přišli kvůli menšímu počtu vstřelených branek. Ghana se třemi body skončila poslední.

MS ve fotbale v Kataru – skupina H:

Korea – Portugalsko 2:1 (1:1)

Branky: 27. Kim Jong-kwon, 90.+1 Hwang Hi-čchan – 5. Horta. Rozhodčí: Tello – Brailovsky, Chade (všichni Arg.) – Gallo (video, Kol.). ŽK: I Kang-in, Hwang Hi-čchan (oba Korea). Diváci: 44.097.

Korea: Kim Sung-kju – Kim Mun-hwan, Kwon Kjong-won, Kim Jong-kwon (81. Son Čon-ho), Kim Čin-su – Hwang In-pom, Čong U-jong I, I Kang-in (81. Hwang I-čo) – I Če-song (66. Hwang Hi-čchan), Son Hung-min – Čo Ku-song (90.+3 Čo Jo-min). Trenér: Sergio Costa.

Portugalsko: Costa – Dalot, António Silva, Pepe, Cancelo – Nunes (65. Leao), Neves (65. Palinha), Mário (82. Carvalho) – Vitinha (82. B. Silva), Ronaldo (65. André Silva), Horta. Trenér: Santos.

Ghana – Uruguay 0:2 (0:2)

Branky: 26. a 32. De Arrascaeta. Rozhodčí: Siebert – Seidel, Foltyn – Dankert (video, všichni Něm.). ŽK: Sulemana, Seidu – Núňez, Suárez, Coates, Giménez, Cavani. Diváci: 43.443.

Ghana: Ati-Zigi – Seidu, Amartey, Salisu, Baba – Partey, Samed (72. Kyereh) – Kudus (90.+8 Fatawu), A. Ayew (46. Bukari), J. Ayew (46. Sulemana) – Williams (72. Semenyo). Trenér: Addo.

Uruguay: Rochet – Varela, Giménez, Coates, Olivera – De Arrascaeta (80. Gómez), Bentancur (34. Vecino), Valverde – Pellistri (66. De la Cruz), Suárez (66. Cavani), Núňez (80. Canobbio). Trenér: Alonso.