13. 12. 2024

Konec jedné éry fotbalu? Superliga je tady!

Dvanáct z největších evropských fotbalových klubů v pondělí v noci oznámilo plány na vytvoření Evropské Superligy (ESL), která má konkurovat soutěžím Evropské fotbalové unie (UEFA). Ta reaguje a hrozí velkými tresty. Vznik nové soutěže je prohra pro všechny strany a hlavně pro fotbal…

Kdo za vznikem uzavřené ligy pro nejbohatší stojí? AC Milán, Arsenal, Atlético Madrid, Chelsea, Barcelona, Inter Milán, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madrid a Tottenham Hotspur. Tedy kluby z Anglie, Španělska a Itálie.

Oznámení nové soutěže oznámily navzdory hrozbě vyloučení z mezinárodních soutěží pro ně i jejich hráče. „Před začátkem úvodní sezóny, která odstartuje co nejdříve, dostanou pozvánku další tři kluby,“ uvádí se ve stanovisku. Zakládající kluby dostanou jednorázovou platbu ve výši 3,5 miliardy eur. Prvním předsedou ESL bude prezident Realu Madrid Florentino Perez: “ Pomůžeme tím fotbalu na každé úrovni.“

Vznik projektu ostře kritizovali představitelé UEFA, tří zemí a lig, z nichž je dvanáct zakládajících klubů, i Asociace evropských klubů (ECA). UEFA a národní svazy reagovaly, že všechny kluby, které se zapojí do Superligy, vyloučí z ostatních domácích, evropských i globálních soutěží . „Jejich hráči mohou přijít i o možnost hrát za národní týmy ,“ citovala ze stanoviska UEFA agentura AFP. 

“ Je to cynický projekt založený na zájmu několika klubů,“ uvedli v neděli představitelé UEFA. Podle dvanáctky klubů však bude nová soutěž celkově prospěšná pro fotbal. „Spojením nejlepších světových klubů a hráčů, aby hráli proti sobě během sezóny, otevře Superliga novou kapitolu evropského fotbalu, vytvoří soutěž světové úrovně a zvýší finanční podporu pro širší fotbalovou pyramidu ,“ uvedl spolumajitel Manchesteru United a místopředseda Superligy Joel Glazer.

Představitelé Superligy uvedli, že soutěž by měla hrát uprostřed týdne a kluby by měly i nadále pokračovat ve svých národních ligách. Do Superligy se má každoročně zapojit 20 mužstev. K dvanácti zakládajícím členem a třem dalším klubem se přidá pět týmů, které se kvalifikují prostřednictvím domácích soutěží. 

Kluby se následně rozdělí do dvou skupin po deseti a budou proti sobě hrát systémem doma – venku. Tři nejlepší z každé skupiny se probojují do čtvrtfinále, týmy na čtvrtém a pátém místě si zahrají osmifinále. Dále se bude pokračovat vyřazovacím systémem na dva zápasy. Finále se odehraje v květnu na neutrálním stadionu. ESL by měla po mužské soutěži vytvořit i ženskou.

ECA už v neděli potvrdila, že je „silně proti“ vytvoření Superligy a ztrátě svých 12 elitních klubů . „ECA, jako orgán reprezentující 246 největších klubů v celé Evropě, opakuje své odhodlání pracovat na vývoji modelu reorganizací klubových soutěží UEFA pro cyklus začínající rokem 2024. ECA je důrazně proti uzavřenému modelu superligy,“ uvedla v reakci organizace, kterou dlouhodobě považují právě za hlas nejmocnějších klubů na kontinentu. Její prezidentem byl předseda Juventusu Andrea Agnelli, ten se ale v neděli vzdal svého postu v ECA a stejně tak rezignoval i na post ve výkonném výboru UEFA.

Po oznámení vzniku Superligy se spustila ohromná lavina negativních reakcí. „Proti cynickému záměru, který se zakládá pouze na zájmech několika klubů se postavíme společně. V současnosti svět potřebuje solidaritu. Fotbal je založen na soutěžení, nic jiného nepřichází v úvahu. Děkujeme také klubům z ostatních zemí, zejména Německa a Francie, že se k záměru nepřidaly. Vyzýváme fanoušky, politiky a všechny, kteří milují fotbal, aby nám pomohli proti tomuto bojovat. Sobeckost menšiny musí skončit, „ uvedla UEFA. Pozvánku do Superligy dostali i Bayern Mnichov, Borussia Dortmund či Paříž St. Germain, ale odmítli ji.

„Na základě těchto skutečností může FIFA jen vyjádřit svůj nesouhlas s ‚uzavřenou separátní evropskou ligou‘, která bude mimo mezinárodních fotbalových struktur a nebude respektovat principy FIFA, “ reagovala střešní organizace světového fotbalu.

Odmítavý postoj promptně vyjádřili i politici, mezi nimi například francouzský prezident Emmanuel Macron či britský premiér Boris Johnson . „Prezident Republiky přivítal postoj francouzských klubů, které se odmítly podílet na projektu evropské Superligy. Ten ohrožuje principy solidarity a soutěživosti,“ uvádí se v oficiálním prohlášení z Elysejského paláce. 

Plán evropské Superligy poškodí fotbal. Byl by to zásah do srdce domácích soutěží a způsobí to obavy všem fanouškům. Zúčastněné kluby musejí odpovídat otázky svým fanouškům i širší komunitě předtím, než učiní nějaké kroky,“ uvedl britský premiér.

„Jsem znechucený. Je to absolutní hanba. A je v tom i můj klub,“ napsal bývalý kapitán Manchesteru United Gary Neville. „My trenéři, jsme připraveni trénovat kluby. Nepochybuji, že kluby dělají nejlepší rozhodnutí v zájmu své budoucnosti, “ vyjádřil se trenér Atlética Madrid Diego Simeone. „Pro mě je to naprosto neakceptovatelné. Nikdo to nechce, dokonce ani fanoušci těch klubů,“ konstatoval trenér Southamptonu Ralph Hasenhüttl.

Zdroj: Šport7.sk