20. 4. 2024

Kometa roku Beth Potter: Kde má limity?

Rok 2022 už Beth Potter přinesl spoustu úspěchů. Jejím dalším velkým cílem je medaile z Her Commonwealthu. Jak se bývalé elitní běžkyni daří etablovat mezi světovou triatlonovou špičkou?

Druhé místo v sobotu v Hamburku představovalo pro skotskou triatlonistku Beth Potter dosud nejlepší umístění na WTCS. Znamenalo to také opětovné umístění na stupních vítězů nejvyšší úrovně, když o dva týdny dříve skončila třetí v Montrealu.

Sportovkyně trénující ve známém středisku v Leedsu letos skončila na 11. / 5. / 3. / 2. místě ve čtyřech závodech WTCS.

Pro server Tri247 se Beth nechala slyšet o svých plánech i pocitech ze současného dění.

Hamburk – zdaleka ne dokonalý

Druhé místo za skvělou Florou Duffy sice představuje její dosavadní nejlepší umístění, ale to neznamená, že by s ním byla zcela spokojená. Potter věří, že má na víc, než v Německu předvedla.

„Z hlediska vlastního výkonu jsem s ním nebyla až tak spokojená. Abych byla upřímná, byla jsem trochu líná. Cítila jsem se trochu unavená, když jsem do toho šla.

„Plavání mi moc nevyšlo a na kole jsem se opravdu těžce musela dostat zpátky do závodu. Prostě jsem se vůbec necítila dobře. Neměla jsem pocit, že bych se měla v nějakém okamžiku rozjet. Byla jsem zklamaná ze svého umístění – ale pak na běhu, který mívám nejsilnější, jsem ožila.

„Bohužel jsem na to neměla, abych Floru udržela, ale to přijde,“ říká sympatická 30letá závodnice.

Změny v tréninku

Potter byla samozřejmě úspěšnou sportovkyní dlouho před rokem 2022. Účastnice olympijských her z Ria 2016 v běhu na 10 000 metrů, několikanásobná vítězka Světového poháru, mistryně Evropy než přešla k triatlonu.

Být jen výbornou běžkyní však nestačí, a pokud chtěla v triatlonu skutečně konkurovat těm nejlepším, věděla, že jsou ještě potřeba změny – a uplynulá zima byla tou správnou dobou, aby je vyzkoušela.

To znamenalo mnohem více času v bazénu a na kole. To vše bylo součástí dobře promyšleného plánu.

„Myslím, že v minulém roce a dokonce i předloni jsem měla chvíle, kdy jsem byla v tom předním balíku na plavání, ale nikdy jsem tam úplně nezůstala, takže jsem musela opravdu zapracovat na tom závěru plavání. Cítila jsem, že to zvládnu na sprinterské distanci, ale právě s tou olympijskou jsem se potýkala.

„Letos jsem pořádnou olympijskou distanci neabsolvovala, protože jsem byla v Jokohamě nemocná. Cítím, že musím zapracovat na závěrečné části toho plavání a na začátku cyklistické části. Tohle může být těch pět až deset minut v závodě, kde se u mě bude rozhodovat,“ dodává.