18. 4. 2024

Kdo vítězil na ME v olympijském triatlonu? Takhle šel čas!

Zdroj: Depositphotos

Každoročně se koná evropský šampionát v olympijském triatlonu. Prestižní závod hostí vždy jiná destinace.

Pojďme si připomenout poslední dva evropské šampionáty, ve kterých elitní triatlonisté a triatlonistky bojovali o cenné kovy.

#2022 – Mnichov pod nadvládou Francie, smůla pro Kuříkovou

Pro Evropský triatlon to byl neuvěřitelný den! Druhý srpnový víkend zaplnily Olympijský park v MNichově desítky tisíc fanoušků. Ti obklopili celou závodníci trať.

Mužský závod

Francouzští triatlonisté zcela ovládli mistrovství Evropy na olympijských tratích.

Zlato na multisportovním šampionátu v Mnichově vybojoval Léo Bergere o osm sekund před krajanem Pierrem le Correm. Obhájce titulu Dorian Coninx získal bronz.

Závod se z velké části rozhodoval už v úvodním 1,5km plavání po kterém se na cyklistice vytvořila zhruba 12členná skupina, která svůj náskok postupně navyšovala.

Čeští reprezentanti skončili v Bavorsku v páté desítce. David Martin obsadil 44. místo s odstupem 7:05 za vítězem, Radim Grebík doběhl s bolestmi zad o dvě příčky za ním.

Pro Jana Volára závod skončil kvůli technickým problémům zhruba v polovině cyklistické části poté, co mu upadlo sedlo.

🏁 Konečné pořadí:

Muži: 1. Bergere 1:41:09, 2. Le Corre -8, 3. Coninx (všichni Fr.) -15, 4. Lehmann (Maď.) -21, 5. Geens (Belg.) -30, 6. Pereira (Portug.) -40, ...44. Martin -7:05, 46. Grebík -7:40, Volár (všichni ČR) nedokončil.

Ženský závod

V závodě žen si velkou smůlu vybrala Petra Kuříková, která jinak do závodu vstupovala jako jedna z favoritek.

Kuříková figurovala po plavecké části na 14. místě a po úvodním z osmi okruhů na kole byla devatenáctá s odstupem jedenácti sekund za vedoucí skupinkou.

Pak ale skončila na zemi, když po prvním průjezdu depem najela ve vysoké rychlosti do závodnic, které před ní popadaly v zatáčce.

Pád se bohužel neobešel bez zranění. Kvůli zlomenině klíční kosti musela Kuříková následně podstoupit operaci.

Nejlepší z českých reprezentantek tak na multisportovním šampionátu byla Tereza Zimovjanová, která po slabší plavecké části doběhla ve vynikající divácké kulise díky vydařenému finiši na 23. místě. Heidi Juránková skončila na 35. příčce.

Z vítězství na tratích 1500 metrů plavání, 40 km cyklistiky a 10 km běhu se radovala Britka Non Stanfordová, která o devět sekund porazila domácí Lauru Lindemannovou. Bronz získala Cassandra Beaugrandová z Francie.

Ženy: 1. Stanfordová (Brit.) 1:52:10, 2. Lindemannová (Něm.) -9, 3. Lombardiová (Fr.) -12, 4. Eimová (Něm.) -41, 5. Beaugrandová (Fr.) -55, 6. Derronová (Švýc.) -1:00, ...23. Zimovjanová -5:30, 35. Juránková -8:22, Kuříková (všechny ČR) nedokončila.

Štafetový závod

V závodě smíšených štafet pak česká ekipa ve složení Volár, Zimovjanová, Grebík a Juránková finišovala na 13.místě.

Za Česko závod rozjížděl Jan Volár, který se v úvodu cyklistiky držel ve vedoucí desetičlenné skupině. Ta se ale ve sjezdech roztrhala.

„Jak byla trať úzká, zůstal jsem zavřený za Italem, kterého jsem neměl kde předjet a který byl bohužel slabý technicky, takže jsme v každé zatáčce ztráceli,“ popsal Jan Volár, který po běhu předával na 11. místě těsně za dánským reprezentantem.

Tereze Zimovjanové se na druhém úseku nevydařilo plavání a propadla na 16. místo. Na kole a v běhu pak ale úspěšně vybojovávala ztracené příčky zase zpátky.

Radim Grebík díky tomu vstupoval do závodu na 12. místě v kontaktu s jedenáctým Polskem.

Český reprezentant svého soupeře předstihl, před ním ale byla už příliš velká mezera na to, aby mohl atakovat desáté místo Dánska.

Finišmankou české štafety byla Heidi Juránková. Mladá závodnice, která je teprve prvním rokem v kategorii dospělých, musela zaskočit za zraněnou Petru Kuříkovou.

Juránková vyplavala na 12. místě v kontaktu s Italkou, se kterou pak absolvovala cyklistickou část.

V běhu se jí ale nedokázala udržet a předstihla ji také Britka Non Stanfordová, mistryně Evropy z pátečního individuálního závodu.

„Věděla jsem, že je za mnou a jenom jsem čekala, kdy kolem mě proletí. Chvíli jsem se jí sice držela, ale musela jsem ještě ušetřit trochu sil, kdyby chtěl útočit někdo další,“ řekla. Česko tak obsadilo 13. místo, ze kterého ztratilo necelé čtyři minuty na dominantní Francii.

Smíšené štafety: 1. Francie 1:25:30, 2. Německo 1:26:03, 3. Švýcarsko 1:26:19 … 13. Česko (Volár, Zimovjanová, Grebík, Juránková) 1:29:26.