19. 6. 2024

Kdo nahradí místo po Kloppovi?

Jürgen Klopp v nedávném rozhovoru prozradil, že po aktuální sezóně skončí na lavičce Liverpoolu. Jak velký to bude mít dopad na Liverpool a celou anglickou ligu?

Soupeři si mnou ruce a fanoušci Liverpoolu truchlí.

Německý trenér Jürgen Klopp odchází po 8 letech v Anglii do předčasného fotbalového důchodu.

Můžeme spekulovat, co ho přesvědčilo odejít z Liverpoolu, ale podle jeho slov mu docházela energie, a nevěděl, zdali by byl schopen tuto práci nadále vykonávat.

Co to znamená pro Liverpool? Konec jedné velké éry.

Když Jürgen Klopp v roce 2015 přišel do klubu, tým se nacházel v chaosu. Neměl koncept ani plán. Přestavba týmu nebyla otázkou, byla nezbytná.

Kloppovi se podařilo během let sestavit konkurenceschopný mančaft, který vyhrál všechno, a kdyby nebylo Manchesteru City s Guardiolou, Jürgen Klopp by vyhrál Premier League určitě víckrát, než jen jednou.

Působení Německého trenéra v Premier League bylo ve znamení rivality právě s Manchesterem City. Pep Guardiola a Jürgen Klopp posunuli ligu na vyšší úroveň.

Zdroj: Sky Sports

Jejich rivalita neměla obdoby. Pro nestranného fanouška krásný pohled, ale pro fanoušky ostatních týmů to bylo utrpení.

Spoustu trenérů se snažilo tuto rivalitu ukončit. Trenér Manchesteru United Erik ten Haag na své první tiskové konferenci řekl, že tahle éra musí jednou skončit.

Všichni si z tohoto výroku dělali srandu. Nakonec však na jeho slova došlo.

Jedna velká éra v Premier League končí, ale odchází pouze Jürgen Klopp, Pep Guardiola zůstává minimálně do léta 2025, a z posledních rozhovorů plyne, že se španělský stratég na ostrovech ještě chvíli zdrží.

Všechno samozřejmě může změnit rok trvající spor, kdy Manchester City čelí 115 obvinění z porušení Financial Fair Play pravidel.

Místo po Kloppovi musí někdo nahradit, jak v Liverpoolu tak v lize. Kdo bude dalším titulovým vyzyvatelem?

V minulé sezóně se do této role pasoval Arsenal. Londýnský celek vydržel 248 dní na vrcholu tabulky. Ani to jim ale nestačilo, aby po 20 letech konečně dosáhli na titul v Premier League.

Chelsea ještě nenašla ten správný rytmus, ale v blízké budoucnosti by se do této role pasovat mohla.

Spoustu mladých tváří, kteří by v klubu, podle délky smlouvy měli vydržet dost dlouho na to, aby se projekt mohl realizovat.

Tottenham a Manchester United jedou na podobné vlně. Pokus o revoluci, a přestavbu týmu.

Ange Postecoglou vytváří ve Spurs něco speciálního, jestli mu vedení bude nadále důvěřovat, a novému trenérovi se podaří vytvořit v týmu správnou chemií, může Tottenham překvapit.

Pokud Liverpool převezme trenér, který bude ctít podobnou strategií, jako prosazoval Jürgen Klopp, a zůstanou hráči, jako je Mohamed Salah, Virgil van Dijk, Alisson, může být Liverpool nadále silný.

Zároveň nemůžeme zapomenout na Aston Villu, překvapení tohoto ročníku. Unai Emery dokázal se svým týmem překvapit i ty nejlepší.

Doma porazil Manchester City, Arsenal, a venku si smlsnul na již zmíněném Tottenhamu. Aston Villa se však nejspíše nestane novým Leicesterem.

Jako u většiny takových týmů se hráči po úspěšně sezoně přemístí jinám, do větších klubů. Pokud se však tak nestane, a důležití hráči zůstanou, může Aston Villa v budoucnu zamíchat kartami v Premier
League.

Jasné je jedno, dokud bude Manchester City s Guardiolou v Premier League, budou to mít i nadále ostatní týmy těžké, ale jak řekl Erik ten Haag, éra jednoho dne musí skončit.