4. 12. 2022

Karolína Plíšková Česko nerozjásala: Bartyová triumfem na Wimbledonu přepsala historii!

Australská tenistka Ashleigh Bartyová se stala poprvé v kariéře vítězkou ženské wimbledonské dvouhry. Turnajová jednička zdolala ve finále nasazenou osmičku Češku Karolínu Plíškovou 6: 3, 6: 7 (4) a 6: 3. Australanka získala druhý singlový grandslamový titul, v roce 2019 nenašla přemožitelku na Roland Garros v Paříži.

Bartyová je první wimbledonská šampionkou ze země protinožců od roku 1980, kdy na trávě All England Clubu vybojovala trofej Evonne Goolagongová Cawleyová. Díky sobotnímu triumfu si z Londýna odnáší prémii 1,7 milionu liber. 

Do žebříčku WTA jí přibude 2000 bodů a v jeho pondělním vydání si upevní post světové jedničky. Pouze Američanka Serena Williamsová dokázala v minulosti vyhrát Wimbledon v pozici vůdkyně rankingu. Bartyová je čtvrtou hráčkou, která uspěla na třetím grandslamu sezóny mezi ženami i juniorkami.

Pro Plíškovou to bylo druhé neúspěšné grandslamové finále, v roce 2016 podlehla v duelu o titul na US Open Němce Angelique Kerberová. Navzdory prohře s Bartyovou se v pondělí vrátí do elitní světové desítky. Plíšková nenapodobila své krajanky Janu Novotou a Petru Kvitovou, které triumfovali na prestižním turnaji. Novotné se to podařilo v roce 1998, Kvitové v letech 2011 a 2014.

Je fantastické být první australskou wimbledonskou šampionkou po 41 letech. Doufám, že Evonne je na mě hrdá. „ uvedla Bartyová po převzetí trofeje Venus Rosewater Dish.

To Karolínu Plíškovou během slavnostního proslovu přemohly emoce. „Nejsem zvyklá plakat, ale dnes mě to dojalo. Děkuji všem, kteří dnes přišli na finálový zápas. Ash blahopřeji k titulu, odehrála neuvěřitelný turnaj. Snažila jsem se jí to zkomplikovat a ve druhém setu to byla velká bitva. Chci poděkovat celému mému týmu na čele s trenérem Sascha Bajina i mé rodině. Prožila jsem zde nádherné dva týdny. „

Instagram did not return a 200.