28. 2. 2024

Jsou dny Khabiba Nurmagomedova v MMA sečteny? Skončit má také jako trenér!

V MMA je neporažený. Byl držitelem titulu UFC v lehké váze a svou kariéru zakončil s bezchybnou bilancí 29-0.

Tehdy tomu někteří také nevěřili. Čekali, že to dopadne stejně jako u mnoha jiných bojovníků, kteří oznámili konec kariéry, ale brzy se vrátili.

Příběh Khabiba Nurmagomedova je však jiný. Krátce po otcově smrti dal matce slib.

Po příštím zápase pověsí rukavice na hřebík a už nebude aktivně zápasit.

Několik měsíců ho přesvědčoval i prezident UFC, ale Nurmagomedov byl neoblomný. Jeho profesionální kariéra je definitivně u konce, i když z MMA ještě neodešel.

Profiloval se jako trenér svých dlouholetých spoluhráčů a v poslední době i svých svěřenců. Kromě toho přišel s vlastní organizací Eagle Fighting Championship.

Trenér a promotér? To byla cesta, kterou se vydal. I to se však nyní chýlí ke konci

Úplný odchod z MMA

Podle posledních zpráv hodlá Nurmagomedov opustit všechny pozice spojené se světem smíšených bojových umění.

Místo toho chce trávit více času se svou rodinou. Je zde také zmínka o podnikání, které nesouvisí s MMA nebo politikou.

Zprávu o jeho odchodu do důchodu potvrdil jeho dlouholetý trenér Javier Mendez z American Kickboxing Academy v San Jose. „Nechce přijít o otcovství. Mluvil se mnou asi před třemi týdny a řekl mi o svém plánu.

Měl v plánu promluvit si s týmem a informovat ho o svém rozhodnutí. Dělá to ze správných důvodů. Je to rodinný typ a chce trávit více času se svou rodinou,“ řekl Mendez pro Yahoo Sports.

Mendez Nurmagomedova vedl po celou dobu jeho kariéry v UFC a dokráčel s ním až k mistrovskému pásu v lehké váze.

Sám Chabib se k tomuto tématu zatím přímo nevyjádřil. Ještě v pátek však zveřejnil fotografii s dalšími bojovníky a manažery, u níž v popisku vlastně předznamenal svůj konec v MMA.

„Letošní rok byl velmi rušný a úspěšný. Bratři, dávejte na sebe pozor. Věřím, že toto rozhodnutí je jen pro dobro věci, moc vás všechny objímám. Děkuji vám, byli jste velkým důvodem mých sportovních úspěchů,“ řekl Nurmagomedov.

V sobotu pak už jen sdílel příspěvek informující o konci jeho bojových sportovních aktivit.

Úspěšný trenér

Nurmagomedov byl v krátké době po ukončení aktivní zápasnické kariéry velmi úspěšný na trenérském poli. Ariel Helwani ho nedávno ve svém pořadu The MMA Hour označil za nejlepšího trenéra roku 2022.

Bojovníci v jeho týmu se pyšnili vynikajícími výsledky a rozšiřovala se i nabídka bojovníků.

Pod Nurmagomedovem se například Belal Muhammad, jeden z nejlepších bojovníků v polotěžké váze, připravoval na říjnový zápas na UFC 280. Muhammad si pod Khabibovým vedením užil pokrok a vyhrál před limitem.

Khabibův dlouholetý sparingpartner Islam Machačev ho před několika měsíci nahradil na trůnu UFC v lehké váze, když získal pás UFC v lehké váze.

Připojil se k němu bratranec Usman Nurmagomedov, který se stal šampionem stejné váhové kategorie v konkurenční lize Bellator.

Machačeva čeká za několik týdnů klíčový zápas proti šampionovi pérové váhy a světové jedničce Alexandru Volkanovskému. Volkanovski by mohl být pro Machačova největší výzvou.

Nurmagomedov je pro Machačova nejen trenérem, ale i mentorem. Proto je také otázkou, zda bude mít ještě nějakou roli alespoň v tomto tréninkovém kempu.

Duel mezi Machačevem a Volkanovským se uskuteční 12. února.