25. 5. 2024

Joachim Löw končí a Německo se kouká po novém kouči. Blýská se na lepší časy?

Jako kdyby vedení německého fotbalu zkoprnělo a po marném mistroství světa v roce 2018 našlo smysl i myšlenku až letošní rok k začátku jara. Možná ten klid, mír i důvěra, která voněla sídlem hlavního města fotbalu v německém Frankfurtu nad Mohanem zmizela po nedostatečném představení v kvalifikaci na EURO 2021.

Ano, země kde se leje pivo každé roční období se dostala na turnaj z prvního místa, ale kde byli výsledky v Lize Národů? Dobře, zase druhé umístění, jenomže místo toho se začaly ukazovat zbytečně vysoké prohry či nestabilní výsledky. Budiž tomu ukázkou hrůzostrašná prohra 6:0 nad Španělskem nebo hojný počet remíz proti těm „lepším“ týmům tipu Švýcarsko či Ukrajina.

Dochází tedy k otázce zda už našel čas kdy Joachim Löw neměl co nabídnout? Bez veškerého okecávání i řečí kolem, ano. Bylo těch šestnáct let pro 61letého kouče až moc? Ne!

Kdyby se řeklo, že ta dlouhá štace neměla smysl, mohl zkušený trenér odejít už před zlatým rokem 2014. Zda by došlo k titulu mistra světa přesto všechno je sice těžká spekulace, za sebe si ale myslím, že místo Götzeho mohl být ten oplývaný vítěz právě Lionel Messi. Avšak je to čistě myšlenka mimo váhu. Kdo ví kdo by zvednul onu legendární trofej, kdyby se věci udály jiným směrem.

Za celé působení v národním týmu procházel Německý svaz velkou obměnou a dlouhou důvěrou v ono jednoho člověka. Löw si to uvědomoval: „Mám s týmem velké triumfy a bolestivé porážky, ale především mnoho úžasných a magických momentů,“ řekl a většina fanoušků musí jeho tvrzení potvrdit.

Fotbal se za těch dlouhých šestnáct let co Joachim působil jako kouč hodně změnil. Přicházeli veškeré novinky, které kopanou dostávaly do jiného pojmu mezi lidmi. I přes zmar, který nastal se s tím dokázal vypořádat. Stejně dobře jako se zlatým úspěchem v Brazílii či urputným bojem na mistrovství Evropy roku 2008 nebo 2016 kde se skončilo až v semifinále.

„Jsem a budu vděčný společnosti DFB, která vždy poskytla mně i týmu ideální pracovní prostředí,“ řekl ve vyjádření o jeho nečekaném konci. „Protože jsem byl schopen spolupracovat s nejlepšími fotbalisty v zemi a podporovat je v jejich rozvoji,“ dodal.

Začal společně s Hansem Flickem (Současným trenérem Bayernu Mnichov) na postu asistenta pro ikonického kouče Jürgena Klinsmanna. Jenomže čas plynul. Dva roky utekly jako voda a Joachimu byla nabídnuta pozice za končícího Jürgena. Neváhal ani chvilku.

Roku 2006 podepsal smlouvu „jenom“ na dva roky. Už tehdy ale řekl své dvě hlavní myšlenky. Bude se držet útočného fotbalu. Vše se splnilo. Výsledky následující pár let na to budiž poklonou. Třetí místo na MS 2010. První na oplývaném mistrovství v Brazílii.

No a kdo tedy bude očekávanou náhradou? To se z místa nemůže říct, jelikož na seznamu jmen byli rovnou tři adepti. Bohužel dva příchod do reprezentace vyloučili.

Právě Jürgen Klopp a pár slov zpět zmiňovaný Hans Flick měli být náhradou. Avšak oba řekli, že nad nabídkou budou přemýšlet po konci vypršení smlouvy. Na řadu tedy přichází mladý trenér z RB Lipska Julian Nagelsmann. Ten se však o současném tématu ještě nevyjádřil. Zda je ve hře jiné jméno potvrzeno není.

Chce to ještě čas pro oznámení nového manažera v německé reprezentaci. Hlavně si připomenout onu legendární myšlenku, kterou vůbec nevíme zda bude vést i nový kouč po odchodu Joachima. Protože jak jednou Löw řekl: „Svému týmu připomínám hlavně tohle: pokud vyhrajeme míč, chci ho vidět v brance za osm sekund. To je moje filozofie.“