24. 4. 2024

Jiříčka si jako šestku draftu NHL vybral Columbus, jedničkou je Slafkovský

Zdroj: Freepik

Českého hokejového obránce Davida Jiříčka si při draftu zámořské NHL vybral ze šestého místa Columbus. V prvním kole se dočkal ještě útočník Jiří Kulich po volbě Buffala na 28. pozici.

První slovenskou jedničkou v historii se díky volbě Montrealu, kde se letošní výběr talentů koná, stal útočník Juraj Slafkovský. Pořádající klub přitom volil jako první poprvé od roku 1985.

Český hokej měl v ostře sledovaném úvodním kole vybraného zástupce poprvé po čtyřech letech. V roce 2018 si Detroit vybral rovněž jako šestého hokejistu celkového pořadí útočníka Filipa Zadinu.

Osmnáctiletý Jiříček hájil v extralize barvy Plzně a zahrál si i na letošním mistrovství světa ve Finsku, kde národní tým ukončil ziskem bronzu po deseti letech čekání na medaili z velké akce.

Jiříček k tomu přispěl při pěti startech gólem a nahrávkou. Spoluhráčem zkušeného útočníka Jakuba Voráčka se stane i díky tomu, že Blue Jackets získali šestou pozici loni od Chicaga.

Rovněž osmnáctiletý Kulich dal o sobě vědět na mezinárodní scéně zejména v dubnu na mistrovství světa osmnáctek v Německu. Tam se stal s devíti góly nejlepším střelcem, byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem turnaje a nechyběl ani v All Star týmu. Také Buffalo získalo 28. pozici před rokem od Floridy jako součást hráčské výměny.

Na MS mezi muži se podobně jako Jiříček ukázal rovněž Slafkovský, jenž zářil už v únoru na olympiádě v Pekingu, kde byl ještě jako sedmnáctiletý vyhlášen dokonce nejužitečnějším hráčem turnaje. Slováci získali v Číně bronz a oslavili tak první cenný kov pod pěti kruhy.

Slafkovský, který poslední tři sezony hokejově dorůstal ve finském klubu TPS Turku, k němu dopomohl sedmi góly ve stejném počtu zápasů.

Zatímco až dosud byl nejvýše vybraným slovenským hokejistou útočník Marián Gáborík jakožto trojka draftu v roce 2000, kdy na něho ukázala Minnesota, hned za Slafkovským šel na řadu obránce Šimon Nemec (New Jersey).

Třetím vybraným Slovákem v úvodním kole byl ještě na 26. místě útočník Filip Mešár, jehož si vybral rovněž Montreal. Letošní trojkou je po volbě Arizony americký útočník Logan Cooley.

Kanadský útočník Shane Wright, který byl v průběhu celé sezony hlavním favoritem na pozici jedničky, se nakonec dočkal až jako čtvrtý, když po něm sáhl Seattle. Kraken mají za sebou první sezonu po vstupu do NHL a rozšíření soutěže o další tým.

Draft bude pokračovat druhým až sedmým kolem dnes od 17:00 SELČ.

Pořadí 1. kola draftu NHL 2022 (v pořadí tým NHL – hokejista – národnost – post – dosavadní tým/soutěž):