Je čas probrat místo Canela Alvareze mezi nejlepšími boxery historie

Je mu teprve 31 let a už nám docházejí superlativy pro Canela Alvareze. Zatímco nám docházejí superlativy, jemu dochází věci, kterých by mohl dosáhnout.

Canelo, úřadující král superstřední váhové kategorie – a pravděpodobně spolu s Tysonem Furym největší atrakce tohoto sportu – přidal v sobotu na svůj bohatý seznam ocenění další titul: Nesporný. Po tom, co předvedl v Las Vegas, je možná načase diskutovat o jeho místě mezi největšími bojovníky všech dob.

Canelo se stal prvním nesporným šampionem v superstřední váze v historii boxu díky nemilosrdnému výkonu, který vedl k TKO v 11. kole nad dosud neporaženým Calebem Plantem. Je také šestým boxerem, který má všechny čtyři hlavní světové tituly v jedné divizi, a také prvním mexickým boxerem, který byl uznán jako nesporný šampion.

Opět: Je mu teprve 31 let. Zdá se, že je opravdu teprve na začátku, ale když se rozhlédnete kolem sebe, čeho ještě může dosáhnout?

Po vítězství nad Plantem má Canelo na kontě již 16 titulů mistra světa ve čtyřech různých váhových kategoriích. Porazil 17 bývalých světových šampionů a má na kontě vítězství nad třemi bývalými nejlepšími pětadvacetilibrovými boxery Shanem Mosleym, Gennadiem Golovkinem a Sergejem Kovaljovem.

Jedinou prohru utrpěl s jedním z nejlepších boxerů všech dob, když mu bylo pouhých 23 let a neuspěl v souboji s Floydem Mayweatherem, kterému však podlehl až na body.

Dostal se do vzácného prostředí, kde svými úspěchy soupeří s takovými borci, jako byli Roberto Duran, Sugar Ray Leonard, Sam Langford a Benny Leonard. Určitě se o něm bude diskutovat s jeho vrstevníky Floydem Mayweatherem a Mannym Pacquiaem. Rozhovor o tom, kam se řadí vedle Muhammada Aliho, Henryho Armstronga, Wilieho Pepa, Sugara Raye Robinsona a Joea Louise, nezní absurdně.

Výzvou je navázat na to, co už má, a zvážit, co už dokázal.

Když se podíváte na současný žebříček vítězů v ostatních hmotnostních kategoriích, opravdu tam není žádné velké jméno, které by se mohlo přidat k jeho odkazu. Je to opravdu jen o obhajobě toho, co má, nebo o přidání dalšího zlata v další váhové kategorii.

Demolice ve Vegas

Nejprve se však blíže podívejme na to, co Canelo udělal s Plantem, abychom si udělali představu o tom, jak dobrá mexická superhvězda je. Protože nejen to, koho poráží, ale také jak ho poráží, dělá z tohoto rozhovoru zajímavý rozhovor. Bere si neporažené soupeře a drsně je přejede.

Canelo splnil svůj slib, že potrestá a zastaví Planta, a čísla Compuboxu ilustrují, s jakým odhodláním dokončil svou práci.

Od úvodního gongu byla kombinace neúnavného tlaku a silových úderů dietou, kterou Canelo předepsal, aby se zbavil Planta. Nebyl to ani tak boxerský zápas, jako spíše mise “vyhledej a znič”. Plant, který do zápasu vstupoval neporažen v 21 zápasech, neměl sílu na to, aby se Canelovi vyhnul; v každém okamžiku zápasu byl sražen k zemi. Přestože bojoval dobře, nedalo se popřít, že Canelo měl v ringu misi rozhodnout zápas.

Canelo skutečně inkasoval pouze čistých 15 úderů, zatímco Plantovi uštědřil 102 silových úderů. Tlak nakonec Planta vyčerpal a konec přišel díky brutální ukázce silových úderů v 11. kole. Po levém háku následoval prudký pravý úder, který poprvé složil Plant k zemi. Srdce ho vytáhlo zpět na nohy, ale Plantovy nohy už viděly dost. Další prudká palba úderů ho složila k zemi podruhé. Rozhodčí Russell Mora vyzval k ukončení násilí.

Canelova jízda divizí superstřední váhy byla dominantní a násilná. Závěrečného gongu se dočkal pouze Callum Smith, který však nekladl velký odpor a při prosincovém střetnutí sloužil pouze jako oslavovaný boxovací pytel. Od té doby Canelo knokautoval Avniho Yildirima (TKO ve třetím kole), Billyho Joe Saunderse (TKO v osmém kole) a Planta (TKO v jedenáctém kole). Plant, Saunders a Smith nastoupili jako neporažení šampioni. Odcházeli s prázdnou a s porážkou na kontě.

Co čeká Canela příště? Nebo ještě lépe, co zbývá?

Canelo na tiskové konferenci po zápase řekl, že po čtyřech zápasech během 11 měsíců si dá nějaký čas pauzu, než se vrátí do ringu. Další zápas plánuje na květen na Cinco De Mayo.

“Hledáme lepší zápasy, ale obhajoba titulů je vždy důležitá,” řekl Canelo. “Možná v lednu, uvidíme, co bude dál. Teď nemám nic konkrétního v hlavě, ale mám rád výzvy.”

Jaké čekají Canela výzvy?

V superstřední váze je tu David Benavidez, neporažený dvojnásobný šampion, který nikdy neprohrál titul v zápase.

Čtyřiadvacetiletý boxer disponuje velikostí, výškou a je to ofenzivní dříč, který prokázal pozoruhodnou odolnost. Je zde také dvojice zápasníků ve střední váze, kteří by mohli postoupit a vyzvat soupeře.

Jedním z nich je neporažený Jermall Charlo, který už několikrát vyzval Canela k souboji. Druhým je Canelův soupeř Gennadij Golovkin. Tito dva mají nevyřízené účty po dvojici těsných válek z let 2017 a 2018. Golovkinovi však v květnu bude 40 let a už nevypadá jako strašák, kterým býval.

Existuje možnost, že Canelo přestoupí do lehké váhy a přijme výzvu stát se neporazitelným ve druhé váhové kategorii. Současnými šampiony jsou Dimitrij Bivol (WBA), Joe Smith Jr. (WBO) a Artur Beterbiev (IBF a WBC). Canelo už jednou zlato v lehké váze držel, když v roce 2019 zastavil Sergeje Kovaljova.

Možná to bude jeho další dobytí? Koneckonců, žádný boxer se ještě nikdy nestal neporazitelným ve dvou různých váhových kategoriích.

Kdo ví, co Canelovi přinese budoucnost. Můžeme se jen podívat na to, co už dokázal. Ale jeho poslední výkon by měl jeho jméno zařadit mezi “nejlepší všech dob”.

Možná tam ale ještě není. Ale ve svých 31 letech má Canelo čas na to, aby svůj rostoucí odkaz doplnil do té míry, že bude naprosto nezpochybnitelný.

Instagram did not return a 200.