17. 4. 2024

Jan Blachowicz: TOP 10 faktů, které jste nevěděli

První polský zápasník, který v nejprestižnější MMA organizaci UFC dosáhl na titul! Sympatický Janek je rodákem z polského Těšína, který leží na hranicích s Českou republikou. Co jste o něm a jeho kariéře možná nevěděli?

#1 Chtěl do armády

Jako junior silně uvažoval, že by vstoupil do polské armády, kde už měl několik kamarádů. Nejprve však s nimi začal chodit na trénink bojových sportů.

To se později ukázalo jako klíčové, jelikož v gymu si Jan uvědomil, že by chtěl být sportovec a nikoliv voják.

#2 Komplexní bojovník

Blachowicz je poměrně komplexním typem MMA zápasníka, je držitelem černého pásu v brazilském Jiu-Jitsu, a zatímco v minulosti ukončoval své soupeře často na zemi, v posledních letech je knockoutuje silou svých úderů ve stand-upu a jeho hlavní devíza je právě kickbox.

#3 Odchovanec KSW

Hned svůj druhý profesionální zápas si v srpnu 2007 odbyl Blachowicz v prestižní polské organizaci.

Mezi lety 2007-2013 pak Jan nastupoval Jan výhradně v této organizaci. Dokázal si 2x dojít pro titul polotěžké váhy, přestože v roce 2009 utrpěl vážné zranění kolena, po kterém se dlouho vracel zpět na výsluní.

#4 v UFC se nad ním smrákaly mračna

Do největší světové organizaci vstoupil Janek velkolepě, když knockoutoval Ilira Latifiho už v prvním kole. Následně ale z 5 zápasů hned 4 prohrál a nad jeho dalším působením v UFC visel otázník.

Jeho manažerka vzpomíná, že v dubnu 2017 se s ním UFC vážně uvažovalo rozloučit. Dostal však i se skóre 2-4 ještě jednu šanci…

#5 První polský šampion!

Od října 2017 dokázal Blachowicz vyhrát sedm zápasů z osmi, když padl pouze s Thiago Santosem na UFC turnaji v Praze. Připsal si skalpy takových jmen jako Luke Rockhold, Jimmy Manuwa, Nikita Krylov či Corey Anderson a vysloužil si šanci bojovat v září 2020 o uvolněný titul.

Soupeřem mu byl Američan Dominick Reyes, kterého Janek sestřelil ve druhém kole a v 37 letech získal vytoužený pás ve který už v nejednom momentě kariéry ani nedoufal.

Ve svoji první titulové úspěšné obhajobě se stal vůbec prvním bojovníkem, který porazil Israela Adesanyu.

A těch dalších 5?