Jak vznikla tradice házení čepic v NHL po hattricku?

Zdroj: Depositphotos

Hráč vstřelí třetí gól v zápase a fanoušci začnou házet na led čepice. Jak tahle tradice v NHL vznikla?

Kombinace hattricku a čepice byla v NHL v jejích začátcích neznámá.

Existují více verzí, které hovoří o původu vzniku této tradice. Ta nejpravděpodobnější je však tato:

V roku 1946 v Torontu přivítali domácí Maple Leafs Black Hawks z Chicaga. Útočník hostů Alex Kaleta se před zápasem vydal do místního obchodu, který vlastnil obchodník Sammy Taft.

Kaletovi se líbila jedna z čepic v jeho obchodě, ale neměl na ní peníze. Taft mu slíbil, že mu čepici dá, pokud v zápase vstřelí tři góly.

Černí jestřábi sice prohráli 5:6, ale Kaleta vstřelil čtyři góly a zaslouženě dostal svojí čepici. V médiích se mu dostalo velké pozornosti a všude se psalo o „hattricku Alexe Kalety“.

Kam se dostanou čepice z ledu?

Dnes už hráč nedostane jednu čepici od místního prodejce. Na led se jich hází velké množství, zejména pokud se prosadí domácí hráč.

Předměty jsou však stále jeho. Přednostní právo na ně má sám hráč. Většinou si vezme jeden nebo dva na památku, případně žádný, protože větší počet by byl zbytečný.

Většina týmů nabízí fanouškům možnost vzít si čepice zpět den po zápase. Každý klub má svůj vlastní postup, ale po popsání vzhledu čepice ji fanoušek obvykle může získat zpět.

Některé týmy nabízejí po hattricku slevu na kšiltovky ve svém oficiálním obchodě, takže tuto ztrátu lze kompenzovat různými způsoby.

Další často používanou metodou je charita. Čepice dostanou ti, kteří je potřebují. Klub si obvykle vybere organizaci, které se rozhodne věnovat určitý počet čepic.

V minulosti byly po hattricku po jednotlivých zápasech darovány vysoké částky blížící se čtyřciferné částce.

V Columbusu se například sbíraly čepice do velkého koše, který byl k dispozici v prostoru stadionu, a nad ním se přehrávalo video s hattricky hráčů Blue Jackets.

Rekordy

Jako každá statistika, i hattrick byl zaznamenán a má své rekordmany.

Jméno hráče s největším počtem není žádným překvapením. Je to Wayne Gretzky, který se zastavil na čísle 50. Získal jich také nejvíce v jedné sezóně – dvakrát po deseti.

Nejvíce jich má mezi aktivními hráči Alexander Ovečkin, a to 28. O rekord v počtu hattricků za sezonu se dělí s Davidem Pastrňákem ze sezony 2019/20, oba zaznamenali čtyři.

Nejrychlejší hattrick zaznamenal v roce 1952 kapitán Chicaga Bill Mosienko za 21 sekund.

Tři góly v jednom zápase jsou poměrně vzácná věc, stává se to v méně než 8 procentech zápasů. Hattrick je vzácnější než čisté konto nebo gól v oslabení.

V této sezóně bylo skórováno 74krát. Auston Matthews skóroval nejvíce, třikrát.