15. 6. 2024

Jak se hokejová Sparta málem dostala na trůn nejlepšího týmu Evropy!

Zdroj: Freepik

Psal se únor roku 2017, když se pražská Sparta v Göteborgu postavila ve finále hokejové Ligy mistrů švédské Frölundě. O trofej pro nejlepší hokejový tým Evropy se rvala srdnatě, padla až v prodloužení.

Dvakrát sparťané vedli v úvodní třetině, ale dvě využité přesilové hry domácích vždy rychle srovnaly skóre. Už ve třetí minutě překvapil domácí fanoušky Cingel, který se nedržel připraveného švédského scénáře – favorit prohrával. Ne dlouho.

Za pět minut bylo srovnáno, Wellman využil první početní výhodu švédského mužstva. Silná zbraň Frölundy promluvila při první možné příležitosti.

Čtyři góly za deset minut

První třetina nabídla rychlý hokej a také vyšší tresty. Forman za hůl v obličeji soupeře vyfasoval 5 minut plus do konce zápasu, menší trest a desítku si připsal zase Birner a domácí hráli více než minutu pět na tři.

Tuto šanci nevyužili, přesto při následné klasické přesilovce srovnali na 2:2. Do statistik se zapsal Lundqvist a čtyři góly během deseti minut ve finále Ligy mistrů byly na světě.

Sparta rozehrála druhou třetinu v početní výhodě, ale skóre nedokázala změnit. „Extrémně napadají až ve třech hráčích, hrají moderní a rychlý hokej, věřím, že cesta existuje,“ říkal před zápasem hostující trenér Jiří Kalous. Nemýlil se. Fanoušky musel tento hokej bavit.

Čekání na pátý gól zápasu skončilo po osmi minutách. Brankář Pöpperle doslova zaplul až do své branky. Jenže i s pukem. Překonal ho podruhé v utkání Wellman. Favorit poprvé vedl a ukázal, že patří oprávněně mezi top evropské týmy.

Rozhodnout muselo prodloužení

Český tým následně přežil prostřední třetinu bez újmy, šancí si moc nevypracoval, naopak převážně jen bránil. Na konci třetiny navíc musel čelit další přesilovce. Stav se ale neměnil, Frölunda stále vedla o jeden gól.

Dvacet minut na změnu skóre. Sparta dostala na začátku třetí dvacetiminutovky opět šanci v početní výhodě. Šance ano, gól ne.

Sparta ukázala sílu, ale gól stále chyběl na srovnání stavu. Ne však příliš dlouho, gejzír radosti sparťanských fanoušků odpálil ve 47. minutě Klimek. Vyrovnaný stav 3:3. Začínalo se v podstatě od nuly.

Hosté byli ti, kteří měli více ze hry, ale gól už nepadl. Do scénáře vstoupilo prodloužení, dvacet minut s náhlou smrtí. Nervy na pochodu, tři proti třem, kdo s koho? Dlouho drama netrvalo, ve druhé minutě nastaveného času určil staronového vládce Ligy mistrů Lasu. Fröludna obhájila titul z minulého roku.

Zklamaný, ale hrdý trenér Kalous

Gól Niklase Lasua v čase 61:27 byl velkou ránou. Sparťané ani v sedmém utkání tohoto ročníku Ligy mistrů v soupeřových arénách neprohráli v základní době, přesto museli poté sledovat, jak pohár nazvaný European Trophy přebírá soupeř.

„Každá porážka mrzí. Bylo to v prodloužení a tu chybu jsme bohužel udělali my. Nepodařilo se nám získat puk zpátky, neodrazil se k nám, nemohli jsme do útoku. Kromě druhé třetiny, kdy nás dostali domácí pod tlak, jsme odehráli výborné utkání. Strašně mě štve konec, ve třetí třetině jsme hodně tlačili a byli lepší než Frölunda. Jenže na to se nehraje – převahu musíme využít gólově. Sice jsme vyrovnali, to byla paráda, ale jeden gól nám nakonec chyběl,“ vykládal trenér Pražanů Kalous.

Frölunda HC vs HC Sparta Praha 4:3 po prodloužení

Branky a nahrávky: 8. Wellman (Sundström, Tömmernes), 13. J. Lundqvist (Tömmernes, Olofsson), 28. Wellman (Olofsson, Donovan), 62. Lasu (Rosseli-Olsen, Donovan) – 3. Cingel (Kalina, Kudrna), 11. P. Vrána (J. Hlinka), 47. Klimek (Švrček, Pech). Vyloučení: 2:3, navíc Forman 5 min. a do konce utkání, Řepík (oba Sparta) 10 min. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Třetiny: 2:2, 1:0, 0:1. Diváci: 6044 (vyprodáno).