6. 5. 2024

Jak Martin Fenin ozdobil debut v bundeslize hattrickem!

Snový přestup do německé Bundesligy si český fotbalový útočník Martin Fenin vykopal především svým skvělým představením na mistrovství světa do 20 let v roce 2007.

O talentovaného útočníka se začaly zajímat takové kluby jako Arsenal, Liverpool a Juventus. Fenin se ale rozhodl odejít do Frankfurtu, který za něj zaplatil téměř 120 milionů korun.

A po prvním zápase, do kterého Martin Fenin nastoupil, se zdálo, že šlo o dobře vynaložené prostředky. Mladý Čech v něm totiž nastřílel Herthě Berlín hattrick a Frankfurt zvítězil 3:0.

Branku týmu z německé metropole přitom tehdy strážil Feninův krajan brankář Jaroslav Drobný.

Psal se 2. únor roku 2008 a ve frankfurtské Deutsche Bank Park aréně se hrál první zápas jarní části sezony.

Fenin začal měnit svůj bundesligový debut ve vlastní one-man show už po deseti minutách. Na značce pokutového kopu si naskočil na centr z levé strany a Drobný musel vytáhnout parádní zákrok, aby míč vytáhl od pravé tyče.

Po následném rohu se před Drobným opět zjevil osamocený Fenin, ale ze tří metrů míč pod brankářovým tělem do sítě nepropasíroval.

Tehdy Ddvacetiletý teplický odchovanec ale v útočné aktivitě nepolevoval a v 39. minutě se dočkal. Další centr z levé strany ještě přizvedl Amanatidis a za sebou našel volného Fenina, který s přehledem zavěsil.

Spolupráce s řeckým kapitánem Frankfurtu stála i u zrodu druhé Feninovy branky. V 60. minutě Amanatidis našel dlouhým pasem rozběhnutého Fenina, který po levé straně přesprintoval obránce Chaheda a sám před Drobným poslal míč podruhé k tyči.

Teprve poté se Fenin začal trochu vytrácet, přesto mu byl souzen i třetí gólový zápis. V nastaveném čase utekl po straně střídající Mahdavíkijá a přes Amanatidise dokázal dostat míč až k Feninovi, který vnitřním nártem zavěsil potřetí.

„Byl to můj první hattrick v kariéře. Takhle vydařený zápas jsem ještě neodehrál,“ jásal Fenin po utkání.

Nikdo tehdy nemohl tušit, že právě toto galapředstavení je svého druhu kulminačním bodem Feninovy kariéry. Ta právě od tohoto momentu nabrala jasnou sestupnou tendenci. Byl to rychlý, a přesto poměrně dlouhý pád.