20. 6. 2024

Jak Marek Matějovský na Anfieldu vymetl krásnou ranou šibenici!

Zdroj: Depositphotos

Psal se březen roku 2008, když se český záložník Readingu Marek Matějovský opřel z hranice pokutového území do balónu a vymetl šibenici liverpoolské svatyně.

Běžela pátá minuta a outsider se na Anfieldu ujal překvapivého vedení 0:1.

Pro Marka Matějovského se jednalo o první a také poslední gól, který v Premier League vstřelil. Jak na něj vzpomíná?

„Na Anfieldu jsme kopali standardku, ke které se postavil Johny Oster. V Readingu je zahrával pravidelně a v tu chvíli stačilo, abychom se na sebe jen podívali. Nic připraveného nebo předem domluveného, skutečně jen momentální improvizace. Velšan pochopil, že mi liverpoolští beci ponechávají až nepochopitelně hodně prostoru. Dal si proto na přihrávce záležet a mě napadlo, že zkusím vystřelit na bránu,“ líčí Matějovský i po letech do detailu přesně, jak se jeho výstavní gól zrodil.

„Balon mi sedl na pravačku přímo parádně, od břevna se odrazil do brány a Reina neměl nárok. Na takový gól se prostě nedá zapomenout. Zvlášť na Anfieldu před liverpoolskými fanoušky, zejména, když já nikdy moc gólů nedával. Navíc šlo o mou první branku v patnácti jarních zápasech, které jsem na jaře 2008 v Premier League za Reading odehrál. Jenže přišla moc brzy, takže jsme s Reds nakonec stejně 1:2 prohráli,“ vzpomíná jeden z nejzkušenějších hráčů české ligy, který se po angažmá na Ostrovech vrátil přes Spartu zpátky domů do Mladé Boleslavi.

Na zarámovaný glejt, že šlo v březnu 2008 o nejhezčí trefu měsíce v Premier League a že až za ním skončil mladík Cristiano Ronaldo z Old Trafford, se však může dívat pořád.

A to i přesto, že v historických přehledech nejvyšší soutěže na Ostrovech není zanesena, neboť Premier League nejkrásnější góly měsíce oficiálně registruje až od roku 2016.