28. 2. 2024

Jak David Svoboda splnil na olympiádě v Londýně sen českých moderních pětibojařů!

Zdroj: Depositphotos

Moderní pětiboj je součástí olympijského programu už od roku 1912. Většina fanoušků v Česku a na Slovensku však tento sport objevila až na olympiádě v Montrealu roku 1976.

Tehdy skončilo družstvo, vedené svérázným trenérem Karlem Bártů, na druhém místě a trenérův syn Jan k tomu navíc přidal bronz v individuálním závodě.

Po roce 2000 se pak navíc objevila generace moderních pětibojařů, která začala sbírat světové úspěchy jako na běžícím páse.

V roce 2002 se stal Libor Capalini naším prvním mistrem Evropy, v témže roce vyhrál Michal Sedlecký jako první Čech i mistrovství světa.

o dva roky později na olympiádě v Aténách navíc Capalini vybojoval bronz. Česká republika se postupně stala pětibojařskou velmocí.

Přesto, na tu úplně nejcennější medaili – zlato z olympijských her – jsme museli čekat dál. Teprve sto let po olympijské premiéře moderního pětiboje přišel nezapomenutelný závod, který toto čekání ukončil.

Do hlavní role se v něm obsadil 27letý závodník pražské Dukly David Svoboda.

Ten mohl udělat díru do světa už na olympiádě v Pekingu 2008. Bylo mu 23 let a byl na začátku kariéry, do čínské metropole ale přijel bezvadně připraven.

Po dvou disciplínách – šermu a plavání – byl na druhém místě. Na jezdeckou soutěž si však vylosoval nezvladatelného koně a parkour nedokončil. V celkovém pořadí ho to odsunulo až na 29. místo.

O čtyři roky později v Londýně je Svoboda v ideálním věku a životní formě. Ví, že rozhodující bude už úvodní šerm.

Začne skvěle a nasazenou laťku udrží až do konce. Vyhraje rekordních 26 z 35 soubojů a jde do čela.

Poté přichází na řadu plavání, pro Svobodu slabší disciplína. Jenomže on si na 200 metrové trati zaplave osobní rekord a to ještě v cíli není úplně spokojený.

Do zrádného parkouru jde z druhého místa a jakoby mu chtěla štěstěna nahradit nešťastný Peking, vylosujeme mu skvělého koně. Udělá s ním jen jedinou chybu a vrátí se na první místo.

Zbývá závěrečná kombinace běhu a střelby s pistole. Závodníci do ní startují podle aktuálního pořadí a s odstupy přepočítanými na běžecký čas.

Svoboda tedy na 3km trať vybíhá jako první, ale Číňan Cao startuje jen jedinou vteřinu za ním.

Na střelnicích je to boj nervů. Svoboda střílí levou rukou, takže oba stojí tvářemi k sobě.

Číňan střílí fantasticky, ale Svoboda také a malé ztráty ze střelnice vždy dožene na běžeckých úsecích.

A pak to přijde. Po poslední střelce David Svoboda Číňana Caa znovu doběhne a jde okamžitě před něj. Teď už je to jasné, Česká republika bude mít historicky první pětibojařské olympijské zlato.

Postaral se tak o úspěch, o kterém po celá desetiletí až staletí pětibojařské uskupení snilo.