3. 5. 2024

Jak Chelsea dokázala v deseti ukopat postup přes Guardiolovu Barcelonu na Camp Nou!

Semifinále Ligy mistrů svedlo na jaře 2012 proti sobě londýnskou Chelsea a obhájce trofeje Barcelonu vedené mistrem Guardiolou.

Úvodní duel v Londýně vyhrála trochu překvapivě Chelsea 1:0, ovšem šance na postup se jí dávaly minimální.

Proč? Oslabena o řadu opor měla přijet na katalánský Camp Nou, kde na ni čekala Guardiolova družina v plné síle.

Messi, Xavi, Iniesta, Busquets atd…

Bránu Chelsea hájil český brankář Petr Čech a dopředu věděl, že ho čeká jeden z nejtěžších zápasů kariéry.

Barcelona začala aktivně, ale Messi během úvodních dvaceti minut proti Čechovi dvakrát neuspěl. Hosté navíc po 13 minutách přišli o zraněného stopera Cahilla.

Domácí se dočkali gólu ve 35. minutě, kdy manko z prvního zápasu v Londýně smazal Busquets a vstřelil svůj první letošní gól v Lize mistrů. Navíc za další dvě minuty byl vyloučen kapitán Chelsea Terry, který zezadu nakopl útočníka Barcelony Sáncheze. Oslabení hosté inkasovali ve 42. minutě, kdy skóroval Iniesta.

V tu chvíli byly šance na postup Chelsea mizivé.

Jenže v první minutě nastavení si nechala Barcelona dát hloupý gól, když výborným lobem snížil Ramiers a v tu chvíli postupovala Chelsea.

Ve druhé půli se čekal drtivý tlak Barcelony do už oslabené a čím dál unavenější defenzivy Blues.

Třetí branku Barcelony mohl krátce po přestávce přidal Messi, ale penaltu nařízenou za faul Drogby na Fábregase napálil jen do břevna. Stejný hráč trefil v 83. minutě tyč, Petr Čech tak opět nedostal od nejlepšího hráče světa gól.

Barcelona bušila do obrany Chelsea, ale ta s přehledem odolávala. Naopak v 91. minutě zmrazil více než 90 tisíc lidí na Nou Campu Torres, který po samostatném úniku obešel brankáře Valdése a vyrovnal na 2:2.

Takový scénář čekal málokdo, Chelsea postoupila navzdory tomu, že fotbalově byla daleko slabší týmem.

V památném finále proti Bayernu pak Chelsea dílo dokonala výhrou na penalty a získala první trofej Ligy mistrů ve své historii.