22. 2. 2024

Jágr nastavil zrcadlo mladým hokejistům: Nevěřím, že trénují šest hodin denně!

Hokejisté Kladna jsou po devatenácti zápasech v extralize předposlední, hrající majitel klubu Jaromír Jágr ale tvrdí, že je se vstupem Rytířů do sezóny vcelku spokojen.

„My jsme v pohodě,“ řekl Jágr novinářům v Kralupech nad Vltavou, kde se jako ambasador zúčastnil startu projektu Kaufland Škola hokejových talentů, který má za cíl pomoci mladým hokejistům, ale i rodičům a středočeským klubům ve výchově nástupců nejlepšího českého hokejisty historie.

„A některé prohry v herně vyrovnaných zápasech? To je o nezkušenosti týmu a každé mužstvo si tím prochází. Někdo méně, někdo víc. Jde jen o to se z toho co nejrychleji poučit,“ podotkl devětačtyřicetiletý útočník.

Rytíři získali v 19 zápasech 15 bodů. Poslední tři duely prohráli, i když například v neděli v Litvínově domácí tým po většinu zápasu prohrávali. „To je asi to nejhorší. I když hrajeme docela dobře, tak získáme nula bodů. To je ale všude, nejen ve sportu. Někdy nehraješ hezky a odvezeš tři body. Někdo má špatný produkt a dokáže ho dobře prodat, někdo má skvělý produkt a neprodává ho,“ řekl Jágr, který ale nechtěl na akci generálního partnera Kladna výsledky svého klubu více rozebírat.

Dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru, dvojnásobný mistr světa a olympijský šampion už tradičně odpověděl na otázku, proč kanadskému bodování extraligy kralují starší hráči. „Starší generace vyrůstala v jiných podmínkách a v jiném nastavení společnosti. Nebo možná pochopili, že bez tvrdého tréninku, bez dřiny, bez sebeobětování a obětování ostatních věcí nemáš úspěch a je otázka času, jestli ti mladší mají zájem to pochopit, nebo ne,“ uvedl Jágr.

Ta doba už je pryč…

Dalším problémem podle kladenského rodáka je fakt, že mladá generace netrénuje a nesportuje tak jako její předchůdci. „Nevěřím tomu, že někdo z mladší generace nebo z dětí je schopen trénovat nebo denně se pohybovat. Teď, když si jdeš zahrát s kamarády nebo běhat, tak se to považuje za trénink, my jsme to brali jako zábavu. V tom jsme měli obrovský náskok oproti ostatním. Teď není v módě, abys přišel ze školy, zahodil tašku a šel s kamarády dělat různé sporty. Ta doba už je pryč,“ řekl Jágr s tím, že hodiny podobných aktivit dětem chybí.

„Nevěřím, že kdokoli z malých hokejistů nebo sportovců trénuje pět šest hodin denně,“ doplnil. Uvědomuje si, že školní program je zřejmě náročnější než v minulosti. „Věřím, že se to jednou otočí, ale že bych viděl světlo v tunelu, to nevidím,“ dodal Jágr.