20. 4. 2024

Hra bez golmana? Matematici vyzkoumali kdy do toho jít!

Blíží se konec zápasu a soupeř dal o jeden či dva góly více. Vteřiny na kostce tikají pocitově rychleji. Pak to přijde! Vyměníte golmana za hráče v poli. Nebo si vezmete oddechový čas a už gólmana do akce neposíláte. Zásadní je trefit dobu. Kdy však přistoupit na riziko?

Podle zámořského modelu je ideální chvíle 6 minut před koncem. „Řekněme si to na rovinu, jestli prohráváte třeba pět minut před koncem o dva góly a začnete řešit, že se blíží odvolání brankáře? Procentuálně není moc velká šance, že srovnáte. Ale musíte udělat impuls, věřit, že třeba šťastným gólem zápas ještě zamotáte,“ říká bývalý reprezentant Jaroslav Bednář. Do podobných situací chodil často. Mazej na led, dej gól, smaž manko!

Trenéři v takových situacích často jednají intuitivně. Pár studií ale vzniklo na datech z NHL, najdete v nich několik perliček.

Ta hlavní zní: když prohráváte o gól, měli byste brankáře odvolat 6 minut a 10 sekund před koncem. Pokud ztrácíte dvě trefy, brankář má jít ven 13 minut před koncem.

Podle statistického modelu, na kterém pracoval profesor matematiky newyorské univerzity Aaron Brown a manažer Clifford Asness, takhle ale vypadá ideální možnost, jak zápas srovnat s přijatelným rizikem. Zkoumali sezonu 2015/16.

Ano, zní to bláznivě. Ovšem do své práce zahrnuli parametry jako čas, pravděpodobnost, že dáte gól do branky s brankářem v pěti, pravděpodobnost, že dáte vy gól s hráčem navíc a další detaily.

Další zajímavosti pak vyplývají z výzkumu datové analytičky Meghan Hallové. Řešila obrovský vzorek zápasů v sedmi sezonách NHL (2013-2020). Její výpočty ukazují, že hra 6 na 5 je zhruba stejně nebezpečná jako přesilovka 5 na 4.

Za sledovanou dobu platí, že s odvolaným brankářem máte 2,5x větší šanci vyrovnat, než kdybyste na riziko nepřistoupili a dohrávali utkání v pěti. Lepší je konat, než se modlit a jen doufat.