22. 6. 2024

Granit Xhaka: Respekt aneb F*uck off

Každý někdy zešílí. Však to znáte, hoříte uvnitř, jako byste měli v mozku oheň. Pokud jste ovšem kapitán Arsenalu, měli byste se˛ovládat a neposílat fanoušky do háje.

Koho volat k zodpovědnosti? Kdo je na vině? Fotbalista nebo fanoušci? Pravda má víc odstínů, není černobílá.

Arsenal hrál doma a vedl nad Crystal Palace 2:0. Gunners polevili a hosté vyrovnali, což příznivci na Emirates Stadium – v posledních letech těžce zkoušená skupina obyvatel této planety – nesli dost nelibě. Jejich nespokojenost a frustraci schytal kapitán. Na plné pecky.

Granit Xhaka střídal, ale ze hříště se mu očividně nechtělo. Ke střídačce šel zvolna, což publikum ještě více rozčílilo. Pískot se mísil s nadávkami a bučením. Vytočený Granit Xhaka diváky vybídl, aby přidali na hlasitosti. „F*uck off,“ dal se z jeho úst vyčíst výmluvný vzkaz směrem k tribunám.

Cestou k postranní čáře odhodil kapitánskou pásku, za lajnou si odmítl plácnout s trenérem Emerym a ještě než zamířil do šaten, sundal a zahodil dres, a to se rovná plivnutí do tváře.

„Vypěnil jsem,“ vysvětlil 27letý záložník. „Nechal jsem se unést a nebylo to správné vůči těm, kteří náš klub, celé mužstvo a také mě povzbuzují a dodávají pozitivní energii. Neměl jsem to v úmyslu a omlouvám se, jestli se to některých z nich dotklo.“

Švýcar je zvláštní případ. Málokdo rozděluje fandy tak jako on. Příznivci mu vyčítají hloupé chyby a nespolehlivost, spoluhráči za ním naopak stojí. Po utkání ho někteří navštívili doma, aby mu vyjádřili podporu. V kabině je populární, skvělý při tréninku, ochotný k mladým. Jenže navenek působí jako hromosvod hněvu a vybučen nebyl jednou, nýbrž několikrát.

Arsenal byl bez kapitána od léta, kdy do Bordeuax odcestoval Koscielny. Xhaku jmenovali koncem září, pásku mu bývalý kouč Emery trvale svěřil po poradě s týmem. Vydržela mu měsíc, po onom incidentu o ni zase přišel.

Středopolař, který v Arsenalu působí již čtvrtou sezonu, vysvětloval nastálou situaci několikrát. Jenže příkop mezi ním a širokou veřejností Arsenalu je možná až moc hluboký.

V rozhovoru pro švýcarský Bild se Xhaka vyzpovídal: „Když se objevilo moje číslo na tabuli pro střídání a lidi začali škodolibě jásat, zatmělo se mi před očima. Opravdu to bolelo. Nedokážu pochopit takovou reakci ani nyní, hlavně tu intenzitu odporu a extrémní postoj vůči mně.“

Po několika vynechaných zápasech začal Xhaka zase hrát. Kouče Emeryho vyhodili, na jeho místo přišel mladý Mikel Arteta. Pádnou si s Xhakou do oka? Jestli ne, je téměř jisté, že se bude bývalý kapitán co nejrychleji s pakovat. Jeho příběh v Arsenalu spěje ke smutnému konci. Podaří se ještě otočit kormidlem?