21. 6. 2024

Gianluigi Buffon? Ženil se v Praze, Itálii vychytal titul mistrů světa, na ušatý pohár však nedosáhl!

Více než čtvrt století stál mezi tyčemi fotbalové brány. Italský brankář se zapsal do historie a jeho jméno figuruje mezi nejlepšími v celé historii.

Když v létě 2023 ukončil v 45 letech aktivní kariéru, vzkázal: „A to je všechno, přátelé! Dali jste mi všechno. A stejně tak jsem dal všechno i já vám. Dokázali jsme to společně.“

Jeden z nejlepších gólmanů historie je se 176 starty rekordmanem italského národního týmu a rekord drží i v počtu odehraných utkání v Serii A se 657 starty.

Mimořádnou dráhu načal Buffon v Parmě, kde prošel mládežnickou akademií a v roce 1995 se v necelých 18 letech stal členem prvního týmu.

Věrný Staré dámě

Právě v roce 2001 přestoupil do předního italského klubu Juventusu Turín za 53 milionů eur, čímž se stal nejdražším fotbalovým brankářem tehdejší doby na světě.

Klub neopustil, stejně jako Pavel Nedvěd, ani po korupční aféře v roce 2006, kvůli které Juventus sestoupil do druhé ligy.

V Turíně vydržel dvacet let a stal se navždy klubovou legendou.

Fenomenální gólman slavil s Juventusem deset mistrovských titulů v italské Serii A, šestkrát vyhrál italský pohár a pětkrát superpohár. 

Třikrát (2003, 2015 a 2017) se se Starou dámou probojoval do finále Ligy mistrů, ovšem pokaždé odešel poražen.

Největší úspěch kariéry přišel na mezinárodní scéně. S italskou reprezentací se na světovém šampionátu 2006 stal mistrem světa, když za celý turnaj dostal pouhé dva góly.

Česká stopa

S dlouholetou přítelkyní, českou modelkou Alenou Šeredovou, se kterou má dva syny, Luise Thomase a Davida Lee, se oženil 16. června 2011 ve vyšehradské Bazilice svatého Petra a Pavla.

Vztah se rozpadl roku 2014, Buffon posléze potvrdil vztah s italskou moderátorkou Ilarií D’Amico. Rozvod s Alenou Šeredovou byl dokončen května roku 2018.

V průběhu své kariéry se potýkal s depresemi, o nichž později otevřeně hovořil. Postavil se však medikaci a podle svých slov se s tím vypořádal upřímným vypovídáním se přátelům.