28. 5. 2024

Frenkie de Jong: TOP 7 zajímavých faktů, které jste nevěděli

Říká se, že je budoucností nejen nizozemské reprezentace, ale také FC Barcelony. Střední záložník Frenkie de Jong se na nejvyšší scéně pohybuje od dvaceti let, kdy prorazil v Ajaxu. Co jste o tomto sympatickém blonďákovi možná nevěděli?

#1 Rodiče fotbalisti

Frenkie se ve světě fotbalu pohyboval od malička. Mnoho členů jeho rodiny má nebo mělo fobalovou minulost. Fotbal hrál jak jeho táta John tak i jeho maminka.

#2 Překvapivá volba

Když bylo Frenkiemu 5 let s lehkostí prošel zkouškami do dvou fotbalových akademií. Slavnou Feynoord Rotterdam a Tilburgu. Zatímco jeho rodina tíhla vždy sympatiemi k Feynoordu, malý Frenkie si k překvapení všech vybral cestu méně známého klubu. V něm i dva dny před dovršením osmnácti let debutoval v profi fotbale.

#3 Ajaxu se vyplatil

V osmácti letech se Frenkie de Jong přidal do celosvětově vyhlášené akademie Ajaxu Amsterdam, a to za symbolický poplatek 1 euro. Tilburg za to dostal do smlouvy dodatek, že z každého dalšího prodeje bude inkasovat 10%, což se náramně hodilo v roce 2019, kdy Frenkieho za 75 milion eur koupila FC Barcelona.

#4 Elegantní styl jako Beckenbauer?

Frenkie nastupuje na pozici středního záložníka, a to díky své výjimečné schopnosti číst hru. O jeho schopnostech se svět dozvěděl zejména při senzačním tažením Ajaxu Ligou mistrů v roce 2019. Pro svůj talent je srovnáván s největšími legendami nizozemského fotbalu jako byli Johan Cruijff, Ruud Gullit anebo Frank Rijkaard. Objevila se také srovnání s Franzem Beckenbauerem.

#5 Jako hrdličky

Frenkie už od teenagerských let tvoří pár s krásnou Mikky Kiemeney. Poznali se ještě jako děti, chodí spolu od střední a jsou stále spolu. Mikky se s ním přestěhovala do Barcelony, kde pracuje jako příležitostná modelka, v minulosti také hrála závodně pozemní hokej.

#6 Proč nosí číslo 21?

Od prvního profesionálního fotbalového zápasu má na zádech dresu Frenkie de Jong vždy číslo 21. Proč? Vzdává tím holt svému dědečkovi, který jej také k fotbalu přivedl a který se narodil 21. dubna.

#7 Profláknuté příjmení

Příjmení de Jong je v Nizozemsku nejvíce používané. Asi jako u nás Novák. Dokonce ani po přestupu do La Ligy není jediným Jongem v soutěži. Barvy Sevilly hájí jeho krajan Luuk de Jong.