23. 4. 2024

Francouzští mistři světa nepřipustili v souboji s Polskem komplikace, Mbappé v hlavní roli!

Obhájci titulu Francouzi porazili na fotbalovém mistrovství světa v Kataru 3:1 Polsko a postoupili do čtvrtfinále.

Osmifinálový duel na stadionu Sumáma v Dauhá gólově otevřel v 44. minutě s 52 brankami nový rekordman francouzské reprezentace Olivier Giroud.

Asistenci si připsal Kylian Mbappé, jenž v závěrečné čtvrthodině přidal další dvě branky a s pěti trefami se osamostatnil v čele tabulky střelců turnaje.

V nastavení proměnil penaltu polský kapitán Robert Lewandowski.

„Les Bleus“ oplatili soupeři porážku z dosud jediného vzájemného duelu na elitním turnaji z roku 1982 (2:3).

S Polskem neprohráli poosmé v řadě a mezi osm nejlepších týmů se dostali počtvrté z posledních pěti MS. Polsko skončilo v osmifinále stejně jako před 36 lety, kdy bylo v play off naposledy.

Francouzi se ve čtvrtfinále utkají v sobotu v Chúru s vítězem zápasu Anglie – Senegal, který je na programu dnes od 20:00 SEČ.

Polský brankář Szczesny si připsal ve skupinové fázi nejvíce zákroků (20) a bez práce nebyl ani tentokrát.

V úvodní dvacetiminutovce musel zneškodnit tři pokusy zpoza vápna, favorit navíc vytěžil z tlaku i sérii rohových kopů.

Po půlhodině měl velkou šanci Giroud, Dembélého střílený centr na zadní tyč ale do prázdné brány nedokázal usměrnit.

Poláci hru postupně vyrovnali a i oni začali zaměstnávat Llorise, jenž 142. startem v národním týmu vyrovnal rekordmana francouzské reprezentace Liliana Thurama.

Ve 38. minutě trefil gólmana Tottenhamu z ideální pozice osamocený Zieliňski a následnou dorážku vykopl z brankové čáry Varane.

Minutu před koncem řádné hrací doby úvodního dějství přišel velký Giroudův moment.

Po spolupráci s Mbappém překonal Szczesného křížnou střelou a třetím gólem na turnaji pokořil dosavadní rekord legendárního Thierryho Henryho.

Ještě do pauzy mohl srovnat Kamiňski, ale jeho tečovaná střela skončila těsně vedle tyče. Podobně dopadl po změně stran i Mbappé. Zajímavý průběh ve druhém poločase pokračoval, vyložených šancí už ale tolik k vidění nebylo.

Až v 74. minutě po rychlém protiútoku našel Dembélé na hranici pokutového území Mbappého a francouzský kanonýr poslal míč ránou pod břevno.

Třiadvacetiletá hvězda týmu navíc v první minutě nastaveného času ze stejné pozice tentokrát na zadní tyč zaznamenala celkově devátý gól na MS, což se v tak mladém věku zatím nikomu nepodařilo.

V závěru nastavení zahrál Upamecano rukou ve vápně a sudí nařídil pokutový kop.

Lewandowski stejně jako proti Mexiku neuspěl, Lloris ale při zákroku překročil brankovou čáru a penalta se opakovala. Druhý pokus už polský kapitán proměnil, čímž uzavřel svůj účet na turnaji na dvou gólech.

Nadále platí, že Francie nikdy neprohrála osmifinále MS. Do další fáze postoupila i na šestý pokus, navíc dala zapomenout na středeční porážku 0:1 s Tuniskem ze závěrečného duelu skupiny.

Francie – Polsko 3:1 (1:0)

Branka: 74. a 90.+1 Mbappé, 44. Giroud – 90.+9 Lewandowski z pen. Rozhodčí: Valenzuela – Urrego, Moreno – Soto (video, všichni Ven.). ŽK: Tchouámeni – Bereszyňski, Cash. Diváci: 40.989.

Francie: Lloris – Koundé (90.+2 Disasi), Varane, Upamecano, T. Hernández – Tchouaméni (66. Fofana), Rabiot – Dembélé (76. Coman), Griezmann, Mbappé – Giroud (76. Thuram). Trenér: Deschamps.

Polsko: Szczesny – Cash, Glik, Kiwior (87. Bednarek), Bereszyňski – Krychowiak (71. Bielik) – Kamiňski (71. Zalewski), Zieliňski, S. Szymaňski (64. Milik), Frankowski (87. Grosicki) – Lewandowski. Trenér: Michniewicz.