23. 4. 2024

Evropa má překvapivou mistryni, nejlepší Češka Zimovjanová, Kuříkovou zastavil pád!

Evropský šampionát v olympijském triatlonu odstartoval v Mnichově závodem žen. Nejlepší umístění si z trojice Češek připsala Tereza Zimovjanová, která obsadila 23. místo.

Heidi Juránková byla 35. Petru Kuříkovou zastavil ve výborně rozjetém závodě pád na kole. V bouřlivé atmosféře se před desítkami tisíc diváků radovala z vítězství Britka Non Stanfordová.

Pro Evropský triatlon to byl neuvěřitelný den! V pátek 12. srpna zaplnily Olympijský park desítky tisíc fanoušků. Ti obklopili celou závodníci trať a sledovali velmi dramatický závod. Jeho vítězkou se stala britská reprezentantka Non Stanfordová, která si evropský titul zajistila fantastickým běžeckým výkonem, při kterém nejprve dotáhla a následně i porazila stříbrnou Němku Lauru Lindemannovou a bronzovou Francouzku Emmu Lombardiovou.

Se ztrátou 5 minut a 30 vteřin proběhla cílovou branou před kompletně zaplněnou tribunou nejlepší Češka mnichovského závodu, kterou byla Tereza Zimovjanová. Ta do závodu nevstoupila dobře a po 1500 metrech plavání v Olympijském jezeře byla až na 44. pozici. Jen o pár vteřin později vybíhala z vody Heidi Juránková, která přibíhala do prvního depa jako 49.

Čtyřicetikilometrovou cyklistickou část rozjela Zimovjanová ve čtvrté skupině, Juránková v páté. V průběhu osmi okruhů se ale menší skupiny vzájemně dojížděly. Proto obě Češky seskakovaly z kola před druhým depem jako členky druhé skupiny, přičemž první početná skupina čítala necelých třicet závodnic.

Do desetikilometrového běhu šla Zimovjanová z 33. pozice, výborným výkonem se ale dokázala posunout výsledkovou listinou o deset příček směrem vzhůru. „Doufala jsem, že tu dosáhnu na hezčí umístění, takže nemohu být spokojená. Ale dokud se nezlepším v plávání, tak to bohužel na lepší výsledek stačit nemůže. Docela spokojená mohu být s během, kdy se mi podařilo několik soupeřek seběhnout,“ zhodnotila závod česká reprezentantka.

Juránková v běžecké části své postavení uhájila a cílovou branou proběhla na 35. příčce. „Beru jako úspěch, že se mi vůbec podařilo nominovat se na mistrovství Evropy v olympijském triatlonu. Jsem na tenhle závod ještě poměrně mladá a nemám tolik natrénováno. Ale s výsledkem můžu být spokojená. Akorát z plavání jsem trochu zklamaná, protože jsem doufala, že vyplavu lépe. Ale pak jsme o to víc makaly na kole, abychom sjely skupinu před námi,“ řekla talentovaná česká závodnice, která pak prošla krizí v běhu. „Dostala jsem křeče do břicha a musela zastavit. Ale podél trati bylo strašně moc diváků a hned na mě začali křičet. Povzbudili mě a běžela jsem dál. Moc jim za to děkuju. Takovou atmosféru jsem nikdy v životě nezažila.“

Divácká podpora i závodní atmosféra ohromily také Zimovjanovou: „Neumím tu atmosféru s ničím porovnat. Tolik lidí! Byla tu neskutečná kulisa a celý závod byl nádherně udělaný. Diváci fandili všem bez ohledu na národnost. Smekám klobouk!“

Nejlépe z českých reprezentantek měla závod rozjetý Petra Kuříková, která šla z vody na 13. místě. Následně se dostala do druhé cyklistické skupiny, která rychle sjížděla vedoucí závodnice. Kvůli nezaviněnému pádu ale závod nedokončila – česká triatlonistka najela ve vysoké rychlosti do závodnic, které těsně před ní popadaly v zatáčce a následně s bolestí odcestovala na ošetření do nemocnice kvůli podezření na zlomeninu klíční kosti.

Mistrovství Evropy pokračuje v Mnichově zítra, kdy se koná závod mužů. Na jeho startu budou Radim Grebík, Jan Volár a David Martin. V neděli pak triatlonový program uzavřou smíšené štafety.

Mistrovství Evropy v olympijském triatlonu, Mnichov (Německo), 12. srpna 2022

Ženy: 1. Non Stanfordová (V.Brit) 1:52:10, 2. Laura Lindemannová (Něm.) 1:52:19, 3. Emma Lombardiová (Fr.) 1:52:22 … 23. Tereza Zimovjanová 1:57:40, 35. Heidi Juránková 2:00:32, Petra Kuříková nedokončila.