17. 6. 2024

Elias Pettersson: Hrdý pokračovatel tradice

Do NHL vlétl jako jeden z nejlepších švédských teenagerů v historii. Mladík Elias Pettersson způsobil hned od první chvíle ve Vancouveru hokejovou horečku a na jeho adresu pršela chvála ze všech stran. Už na začátku listopadu bylo jasné, že Calder Trophy pro nejlepšího nováčka poputuje do jeho rukou a v červnu se tak opravdu stalo. Co bude se švédským mega talentem dál?

Počátkem dubna přišla z Vancouvera do světa zpráva, o které se dlouho spekulovalo, a přesto si ji málokdo přál. Bratři Daniel a Henrik Sedinové se rozhodli pověsit brusle na hřebík. Dvě největší postavy klubové historie Vancouver Canucks odehrály ještě tři zápasy, po tom posledním zamávaly publiku a byl konec.

Tradice ale musí žít dál. Po Markusi Näslundovi a dvojčatech Sedinových měl modrožluté barvy v klubu, kde se Švédům vždy tak dařilo, převzít mladíček Elias Pettersson. Nikdo však nečekal, že hokejový Vancouver poblázní blonďatý Švéd tak rychle.

Byl horký letné den 2017, když se při páté volbě draftu NHL k mikrofonu naklonil generální manažer Vancouveru Jim Benning a rozhodným hlasem prohlásil: „Vancouver Canucks s hrdostí volí – z týmu Timra – Eliase Petterssona.“

Ihned po draftu se v médiích řešila Švédova hubená postava a kila, která mu budou v zápasech NHL jistě chybět. Pokud však Pettersson poslouchal něco celý život, byly to kromě rad koučů věty jako: Jsi moc malý, jsi moc lehký, měl bys zkusit jiný sport atd. Přestože po hokejové stránce nad všemi vždy vyčníval, víra jeho koučů, že se kdy v profi hokeji prosadí, nebyla velká.

I řada fanoušků Canucks si lámala hlavu nad tím, proč jejich vedení sáhlo při první volbě draftu právě po vyzáblém seveřanovi, když byl k mání mladíci zvučnějších jmen.

„Elias byl vždy malý a hubený. Teď už do výšky vyrostl, dříve však nebyl jen hubený, ale také opravdu hrozně malý. Jenže se nikoho nebál, byl zvyklý hrát se staršími, o hlavu většími kluky, který koukal na pupek. Podle mě mu to hrozně pomohlo,“ vypráví dnes Eliasova maminka Irene.

Chvála od samotného Gretzkyho

Pettersson se na kanadském ledě zaskvěl již během přípravných zápasů. První gól v NHL pak přišel hned v jeho debutovém utkání. V prvních deseti zápasech vstřelil deset gólů a zanechal dojem jako jen velmi málo nováčků v dějinách NHL.

„Vidět tohoto kluka vlétnout do NHL a předvádět každý večer podobnou show je pro náš sport neuvěřitelně pozitivní zpráva. Krásně se na něj dívá a podle mě toho máme hodně společného. Jeho přehled o hře a schopnost najít na ledě to nejvýhodnější řešení patří vůbec k těm nejlepším v lize. Díky své chytrosti dobře ví, kde má na ledě v jaké chvíli být,“ svěřil se nejlepší hráč všech dob Wayne Gretzky.

Někdy to vypadá, že hrát v NHL je pro Eliase ta nejjednodušší věc na světě. Zdá se, jakoby mu místo v nejslavnější hokejové lize patřilo od první chvíle. Vítězná mentalita provází rodáka ze Sundsvallu během celého hokejového mládí. Ve škole se ho učitele snažili držet na uzdě, čemuž však táta Torbjorn učinil velmi záhy přítrž.

Už od malička hrál Elias hokej po boku svého staršího bratra Emilia, taktéž nadějného mladíka, kterého si vybral v draftu Nashville, ovšem víc než AHL si zatím nezahrál.

Rychlý přechod do středu útoku

Dvacetiletý Pettersson se zatím proslavil především díky svému citu pro hru a střelbě. Často však nebylo jasné, která pozice na ledě by pro něj mohla být ta pravá, například ve Växjä nastupoval na křídle. V sestavě Canucks se z něj však od první chvíle stal centr. Vzhledem k okamžitému úspěchu se dá čekat, že právě ve středu útoku stráví Pettersson většinou své zámořské kariéry.

Faktem je, že ani sám generální manažer Vancouveru Jim Benning nedoufal, že by Pettersson rovnou zastal roli jednoho ze špičkových centrů týmu. Vedení s Eliasem počítalo ze začátku spíše na křídlo.

Záplava individuálních cen

Již nyní je jasně vidět, jaký respekt si v NHL mladý Švéd vydobyl. Už po několika zápasech šel soupeřům tak na nervy, že se ho snažili zastrašit tvrdými zákroky, obránci si ho nyní všímají daleko více. „Boj o Calder Trophy je u konce už nyní. Ten vancouverský kluk se čtyřicítkou na zádech hraje docela dobře…nebo spíš přímo neskutečně.,“ rozplýval se na twitteru už v únoru Jeremy Roenick. A měl pravdu.

Cenu pro nejlepšího nováčka sezony opravdu získal Elias Pettersson, byť se jeho Vancouver do play off neprobil. Na individuální ocenění je Pettersson zvyklý už ze Švédska, kde byl vyhlášen nováčkem, juniorem, útočníkem i nejdůležitějším hráče roku.

Kdo však Petterssona zná ví,že na těchto ocenění příliš nelpí. Vstřelený gól nic neznamená, pokud mužstvo prohraje. Stejně tak cena nic neznamená, pokud to jeho tým někam nedotáhne.