Dvacetiletý multimilionář! V New Jersey se O Jacku Hughesovi říká, že nebe je jeho limit. Splatí důvěru?
Od sezony 2021/22 bude mít na bankovním účtu miliony. Jack Hughes se dohodl na smlouvě s New Jersey Devils, která vyvolala vášně.
Mladý lídr nezkušeného týmu dostal osmiletou smlouvu s průměrným platem osm milionů dolarů ročně. Celkem si během příštích osmi let vydělá 64 milionů.
Částka hodná superhvězd. Více než on si vydělá pouze 44 hráčů, mezi nimi Connor McDavid, Artěmij Panarin, Mitch Marner, Patrick Kane, Jack Eichel nebo Kirill Kaprizov.
Na první pohled přehnaná částka, protože americký talent ještě v kariéře nepřekonal hranici 32 bodů za sezónu. Jeho smlouva však může zestárnout jako víno.
Opačná struktura
Hughesova smlouva vyprší po sezóně 2029/30, kdy mu bude 29 let. To by mělo být na vrcholu jeho kariéry, paradoxně v době, kdy vydělává nejméně.
Struktura jeho smlouvy je zvláštní, obrácená.
V prvním roce mu Devils vyplatí devět milionů dolarů a dvoumilionový podpisový bonus. V následujících třech letech dostane 8 500 000 ročně. V roce 2026/27 si vydělá rovných osm milionů, rok poté 7 500 000 a v posledních dvou sezónách smlouvy sedm milionů.
V posledních letech bude mít menší plat, ale alespoň bude mít nějakou kontrolu nad svou budoucností. Pokud ho vedení Devils bude chtít vyměnit, bude muset požádat o seznam deseti klubů, kam ho od sezony 2026/27 nemůže vyměnit.
O jeho výměně však zatím neuvažují, protože mezi jeho hokejovou rodinou a klubem panují skvělé vztahy.
Lepší než Staalovi
New Jersey Devils si v létním draftu vybírali jako čtvrtí v pořadí. Jejich výběr měl jasnou symboliku.
Generální manažer Tom Fitzgerald sídlil přímo v Prudential Center. Na televizních záběrech byly vidět transparenty, které žádaly „Hughese II“, tedy Jackova bratra Luka. Ten byl jedním z nejlepších dostupných zadáků.
Fitzgerald nezklamal. Když vyslovil „Luke Hughes“, obraz přenesl diváky do obývacího pokoje Hughesových. Projevoval čistou radost. Zvláště Jack to prožíval, protože věděl, že jednou bude mít v týmu mladšího bratra.
Jako bratrská trojice Hughesovi předčili dříve nejúspěšnější rodinu Staalových. Eric a Jordan byli v draftu vybráni jako dvojka a Marc jako dvanáctý v pořadí. Jack Hughes měl číslo jedna, Luke číslo čtyři a nejstarší Quinn, který hraje za Vancouver, číslo sedm.
Není náhoda, že si Devils vybrali právě Luka. Nešlo ani tak o jeho hokejové kvality, i když ty jsou nepopiratelné, ale hlavně o jeho jméno.
Harmonický vztah potvrdil přímo generální manažer Fitzgerald při oznámení nové smlouvy.
„Dnešek je pro New Jersey Devils velkým dnem,“ řekl úředník. „Nová smlouva je důkazem vzájemného pouta mezi organizací, Jackem a jeho rodinou. Budujeme zde jedinečný projekt a Jack bude jeho hlavní součástí.“
Osmiletý podnik
Jako důkaz toho, proč Devils chtěli podepsat s Hughesem dlouhodobou smlouvu, postačí jejich vřelý vztah. Je to vzájemné.
„Z nové smlouvy jsem nadšený,“ cituje amerického útočníka oficiální web Devils. „Rád žiji a hraji v New Jersey. Nechtěl bych odejít, protože tu budujeme něco výjimečného. Věřím v koncepci tohoto klubu a v to, že budeme dlouho úspěšní.“
Mladí hráči často požadují takzvané překlenovací smlouvy, tedy krátkodobé smlouvy za méně peněz, aby mohli následně vyjednávat o vyšších částkách. Devils a Hughes však sdíleli názor na dlouhodobou smlouvu.
Hughes souhlasil, protože vidí, že buduje vítězný tým, kde může hrát se svým bratrem.
Odhodlání zlepšovat se
Jack Hughes byl jedničkou draftu 2019. Taková pozice s sebou automaticky přináší velký tlak. Mnoho fanoušků v něm automaticky vidělo amerického Connora McDavida.
Odborníci a hokejoví realisté však hned věděli, že Hughes se McDavidovi nevyrovná. Ve své první sezóně zaznamenal 21 (7+14) bodů v 61 zápasech. Zejména po fyzické stránce bylo zřejmé, že na velký hokej ještě nedorostl.
Po tomto zklamání slíbil, že se polepší. Hodně jedl, aby přibral na váze a nabral sílu, což se mu nakonec vyplatilo.
V sezóně 2020/21 už nasbíral 31 bodů (11+20) v 56 zápasech. Zlepšil své příšerné +/- z předchozí sezóny (-26) na -3. V jeho hře byl zřetelný pokrok.
Hughes na začátku aktuální sezóny hýřil odhodláním, ale hned ve druhém zápase se zranil a dlouho musel pauzírovat s vykloubeným ramenem.
V úterý večer se vrátil do hry. Proti San Jose Sharks odehrál 17 minut a 31 sekund. Neskóroval, ale jednou vystřelil na branku. V pátek hrál proti Winnipegu. Devils prohráli 4:8. Hughes vstřelil gól a zaznamenal svůj první bod od zranění.
Jeho limitem je nebe
Jak ukázalo několik posledních odstavců, Devils platí především za Hughesův talent a potenciál.
Už když mu bylo osmnáct let, manažer Tom Fitzgerald o něm řekl: „Bude větší, silnější a rychlejší. Až tento mladík dospěje, budou pro něj hranice možností.“
Fitzgeraldova slova jsou podložena pokročilými statistikami.
Jack Hughes byl průměrným hráčem týmu ve statistice Corsi za sezónu 2019-20. Už loni byl na špici, měl o 6,54 % CF% lepší než průměr týmu.
V počtu vytvořených šancí byl v minulé sezóně lepší pouze Jesper Bratt.
Udělal výrazný posun ve své hře dopředu i dozadu. Hovoří pro to již zmíněný rozdíl ve statistikách +/-, ale také poměr očekávaných vstřelených branek v porovnání se soupeřem. Až 56,45 % všech šancí, kdy byl Jack na ledě, směřovalo proti brance soupeře. V sezóně 2019/20 měl tuto statistiku pouze 46,87 %.
Závěr je jasný. Jack Hughes vykazuje takové zlepšení, že se vedení „ďáblů“ nebojí riskovat.
Jeho smlouva je mnohými vnímána velmi negativně, ale pokud bude Hughesovo zlepšování pokračovat tímto tempem, bude za několik let velmi dobrým podpisem. Proto by neměl být odsouzen.
Američan je již jako dvacetiletý lídrem v New Jersey. Je zcela oprávněné, že si ho vedení klubu pojistilo na tak dlouhou dobu a za jeho služby si připlatilo.
Zdroj: Sportnet.sk