23. 7. 2024

Dobrodruh v bílé košili. Kdo je trenér, který připravil Argentině ostudu?

Zdroj: Depositphotos

V rozepnuté bílé košili vypadá jako hlavní hrdina francouzského dobrodružného filmu. Trenér Saúdské Arábie Hervé Renard je skutečně dobrodruh. Fotbal.

Zkušený 54letý stylový trenér trénoval na třech kontinentech a během své bohaté kariéry vedl pět různých národních týmů.

Stal se prvním trenérem, který vyhrál Africký pohár národů se dvěma různými zeměmi, a na mistrovství světa v Kataru stál za největší senzací dosavadního šampionátu.

Saúdská Arábie pod jeho vedením porazila jednoho z favoritů turnaje Argentinu 2:1.

Nejde o peníze

Pro Lionela Messiho a spol. to byla první prohra po 36 zápasech. Před zápasem se hovořilo o výborné formě Argentiny a Saúdská Arábie byla považována za jednu z nejslabších zemí turnaje.

V minulosti se již stalo, že Saúdové dostali na šampionátu výprask. V roce 2002 prohráli s Německem 0:8, před čtyřmi lety s Ruskem 0:5.

Tento tým je však jiný. Tým Hervého Renarda odcestoval do Kataru s pozoruhodnou sérií. V posledních osmnácti zápasech prohráli pouze jednou. V žebříčku FIFA se posunuli ze 70. na 51. místo.

Francouzský trenér si za to zaslouží velkou pochvalu.

Nová sázkovka Betano se nebojí rozdávat tučné bonusy a peníze zdarma. Vsaď si na Mistrovství světa bez otravných limitů. Registruj se zde a vyzvedni 250,- Kč na první sázku zdarma.

V roce 2019 převzal asijskou reprezentaci a zavedl svůj typický útočný styl. Saúdská Arábie pod jeho vedením vyhrála kvalifikační skupinu na mistrovství světa a porazila Austrálii i Japonsko.

Když však Renard nabídku Saúdskoarabského království přijal, mnozí ho kritizovali, že to dělá jen pro peníze.

„Stále slýchám komentáře typu: ‚Aha, ty jedeš do Saúdské Arábie vydělat velké peníze,'“ řekl Renard v rozhovoru pro FourFourTwo.

„Ano, mám skvělé podmínky, ale není to pro mě to hlavní. K čemu potřebujete skvělé podmínky, když nevyhrajete a po třech měsících skončíte? Pokud se vydáte do nové země, je to proto, že si myslíte, že můžete dosáhnout úspěchu,“ dodal.

Před jeho příchodem se u saúdské reprezentace vystřídalo deset trenérů za deset let. Renardova smlouva byla v květnu prodloužena do roku 2027.

Oblíbenec

Renardův trenérský životopis je vskutku zajímavý. Na klubové úrovni toho moc nedokázal, ale i jeho svěřenci v klubech na něj vzpomínají jako na velkého motivátora.

„Vzpomínám si, že jsme v tělocvičně dělali prkna a museli jsme vydržet dvě minuty. Třásl jsem se jako osika a on mě povzbuzoval smíchem: Jdeš, Johne,“ řekl o něm bývalý brankář Cambridge United John Ruddy.

„Vyžadoval od nás hodně, ale sám v posilovně tvrdě pracoval a byl ve skvělé kondici. Zřejmě stále je,“ dodal.

Renard je specialista na národní týmy. Vedl Zambii, Angolu, Pobřeží slonoviny, Maroko a nyní Saúdskou Arábii.

„Národní týmy jsou zvláštní. Představují identitu národa. Když hráči reprezentují svou zemi, hrají vždy s vášní a srdcem. Proto tak rád trénuji národní týmy,“ řekl v rozhovoru pro Esquire.

Vzpomínka na tragédii

První velký úspěch zaznamenal s národním týmem Zambie, s nímž v roce 2012 triumfoval ve finále Afrického poháru národů.

Vítězství věnoval tragicky zesnulým zambijským hráčům, jejichž letadlo se před 19 lety zřítilo u pobřeží Gabonu.

Finále 2012 se hrálo v Gabonu a trenér vzal svůj tým na místo letecké tragédie před posledním zápasem turnaje.

„Chtěli jsme dát všem Zambijcům jasně najevo, že budeme hrát za ně, za hráče, kteří zemřeli v Libreville. Bylo to velmi duchovní.

Moji hráči našli potřebnou sílu. Nemám tušení jak,“ řekl tehdy dojatý Renard. Jeho tým porazil v přestřelce hvězdami nabitý tým Pobřeží slonoviny.

O tři roky později se z triumfu radoval znovu, tentokrát jako trenér Pobřeží slonoviny. Stal se tak prvním trenérem, který vyhrál Africký pohár národů se dvěma různými týmy.

V letech 2016 až 2019 vedl Renard Maroko, s nímž se probojoval na mistrovství světa v Rusku.

Bílé tričko začal nosit z pověrčivosti ještě jako trenér Zambie.

„Jednou jsem si vzal na zápas světle modré tričko a prohráli jsme, tak jsem si na další zápas vzal bílé. Vyhráli jsme a dokonce jsme ve skupině porazili Kamerun,“ prozradil v jednom z rozhovorů.

„Od té doby jsem samozřejmě v bílém dresu mnohokrát prohrál, ale ten styl se mi líbí,“ dodal sympatický trenér.

Správná konstalace hvězd

Jeho krédo zní: „Zůstaň pokorný, pokud tě chválí, a ignoruj negativní názory, pokud si je nezasloužíš.“

Po vítězství Saúdské Arábie nad Argentinou ho mnozí chválili. Renard však ihned po zápase ukázal, že si stojí za svým.

„Byla to pro nás správná konstelace hvězd, ale Argentina je stále fantastický tým. Ve fotbale se občas dějí šílené věci,“ řekl.

Favorit podle něj neměl na zápas dostatečnou motivaci.

„Je to normální, stalo se nám to i v zápasech se slabšími týmy. Někteří lidé to nechápou, ale motivace soupeřů proti Saúdské Arábii nebo Brazílii není úplně stejná,“ dodal trenér Saúdské Arábie.