4. 11. 2024

Do háje s válkou aneb jak Vánoce 1914 naštvaní vojáci oslavili fotbalem!

Zdroj: Freepik

Boje první světové války na podzim 1914 ztuhly v dlouhé zákopové linii, která se na západní frontě táhla od Severního moře až k hranicím Švýcarska.

Vojákům začalo být jasné, že se z promrzlých zákopů do Vánoc ke svým rodinám nedostanou.

Prosinec 1914 zastihl na evropských bojištích statisíce vojáků v zákopových liniích. Heslo „Do Vánoc jsme doma“, se kterým v létě téhož roku táhli do boje, ztratilo smysl.

První válečné Vánoce ale naštvaní vojáci oslavili po svém – vylezli ze zákopů a velitelům navzdory se pobratřili s nepřítelem.

Vše začalo večer před Štědrým dnem, kdy nad částí západní fronty začalo drobně sněžit. Podle zpráv zanechaných britskými a francouzskými vojáky byli iniciátory příměří hlavně Němci. Začali nasvěcovat své zákopy svíčkami a zpívat koledy. Vojáci naproti se přidávali – vzdálenost mezi zákopy byla často jen několik desítek metrů…

Jeden z Britů se přihlásil s fotbalovým míčem, který dostal jako vánoční dárek. V zemi nikoho tak došlo na improvizovaný fotbalový zápas. Vojín Felstead později pro britský The Economist vzpomínal, že Britové s Němci prohráli 2:3. „Na obou stranách nás mohlo být kolem 50. Hrál jsem, protože mě fotbal hodně bavil. Nevím, jak dlouho to trvalo – snad kolem půl hodiny,“ vybavil si kuriózní fotbalový zápas o desítky let později Felstead.

Dokonce ani rozhodčího nebylo třeba. „Hráli jsme ten stejný sport, měli rádi stejné pivo, stáli jsme na stejné zemi. Pod uniformami jsme byli všichni stejní. Vážně, těžko byste věřili, že jsme ve válce,“ vzpomínali prý účastníci výjimečného momentu.

„Fotbal byl tehdy velmi populární jak v Německu, tak v Anglii a za bojovými liniemi ho často hráli vojáci obou stran ve chvílích odpočinku. Hlavní činností vojáků během Vánočního příměří bylo ale pohřbívání padlých, kteří leželi v bitevním poli v zemi nikoho, čilá konverzace a vyměňování dárků,“ říká k legendárnímu fotbalovému klání Shirley Seatonová, spoluautorka knihy Vánoční příměří.