26. 4. 2024

Co ukázal první závod ČP v aquatlonu ve Zlíně?

Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně, kde se v neděli 5. března odrazilo do nové sezony celkem 184 sportovců. Co úvodní závod ukázal?

Přítomen na místě jsem nebyl, tak alespoň podle výsledků a internetů.

Neporazitelný Koblížek?

Hlavním favoritem mužského závodu byl loňský obhájce prvenství Šimon Koblížek.

Letos 24letý závodník je mezi závodníky unikátem. Jako jediný se specializuje právě na aquatlon, tedy neolympijský sport, který vnímaný spíše jako doplňkový pro triatlonisty.

Ve dvou ze tří disciplín triatlonu si však Koblížek drží takřka reprezentační formu. Jde samozřejmě o plavání a běh.

V plavecké části jej dokázal pouze o půl sekundy porazit dorostenec Mittner a na dráhové pětce už pak nikdo. V cíli byl s pohodlným 20 sekundovým náskokem na domácího Filipa Václavíka.

Na rozdíl od většiny přítomných závodníků, ladil Šimon formu právě na aquatlonovou sezonu a na výkonech je to znát.

Pokud by měl najít přemožitele, musel by se na závody do Českých Budějovic nebo Příbrami přihlásit někdo z členů triatlonové repre.

Na takový scénář to však aktuálně nevypadá, takže Koblížek pravděpodobně obhájí tituly z loňského roku.

Druhý Filip Václavík se držel statečně a potvrzuje běžecký progres z předchozích sezon.

Loni se mu málem podařilo ovládnout Český pohár v triatlonu, a to je jistě meta, na kterou by rád zaútočil i letos.

Na třetím místě mezi muži skončil trochu překvapivě ironman Petr Cívela, který zaběhl závěrečnou pětku za 16:10 a o pár vteřin za sebou nechal čtvrtého Filipa Vabrouška.

Velké vítězství pro domácí závodnici

V nepříliš obsazeném závodu žen si premiérový triumf připsala závodnice domácího TITAN TRILIFE týmu Lucie Miklišová.

Letos 21letá závodnice si původně plánovala vytvořit v plavecké části větší náskok na obhájkyni loňského prvenství Kateřinu Hálovou. Jenže na 400 VZ dohmátla jen o pět vteřin rychleji.

Kateřina Hálová je bývalá atletická reprezentantka, takže Miklišová tušila, že při běhu na dráze půjde před ní.

Nakonec se rozhodla soustředit pouze na vlastní tempo, což byl dobrý tah. Po pětce za 19:01 nechala svoji největší sokyni v boji o vítězství za sebou o bezmála 30 sekund.

Nabité startovky v dorostu a juniorech

Zatímco startovní listiny hlavního závodu byly o největší hvězdy domácí scény ochuzeny, v dorosteneckých a juniorských kategoriích to vřelo.

Až si říkám, že je škoda, že neměli stejnou trať jako účastníci hlavního závodu. Jistě by se v něm neztratili.

Některé výkony byly vskutku impozantní.

Mezi juniory triumfoval brněnský Jan Odehnal, když běžecké tři kilometry zdolal v čase 08:54!

Mezi dorostenci byl nejlepší domácí závodník Jakub Mittner, který v bazénu zaplaval dokonce nejlepší čas napříč všemi kategoriemi a o půl vteřiny porazil i nejlepšího muže Šimona Koblížka.