17. 4. 2024

Clash of the Stars! Bizár nebo budoucnost bojových sportů?

Na domácí scéně vznikla nedávno nová bojová organizace Clash of the Stars. která se zaměřuje na souboje influencerů a známých osobností. Proč má šanci na úspěch a na jakého diváka cílí?

Na začátek si pojďme říct, že tato organizace nemá sportovní ambice. Neuvidíme v ní bojovat profesionální bojovníky ani o žádné tituly ani rekordy tam nepůjde. Tak proč tedy vzniká? Protože tohle je především byznys! Byznys založený na velké mediální sledovanosti.

Přední československá MMA organizace Oktagon MMA se v tomto ohledu nemusí nové konkurence bát. Co se sportovní stránky týká, i v příštích letech zůstane na domácí scéně neotřesitelnou jedničkou. Jenže zatímco bude jedničkou po sportovní stránce, po té finanční může vyklidit pole.

Pro příklad netřeba chodit daleko, kdy v Polsku obrovsky roste popularita podobné organizace FEN na úkor světově prestižní KSW. Například na sociálních sítích mají její eventy větší engagement.

Ve světě vznikají organizace, které se zaměřují více na show, propagaci a mediální zásah pomocí známých osobností, ale také zcela nových konceptů boje jako tři na jednoho, žena vs muž atd.

Na západě je tahle cesta jasně mapovaná youtuberem Jakem Paulem, který se z youtube přesunul do ringu a je to on, kdo čeří vody v jinak zkonstnatělém světě boxu.

V oblasti bojových sportů tak začínají mezi sebou existovat paralelně dva světy. V tom prvním jde o sportovní kvalitu, mistři boje zápasí o tituly, šampionské pásy, hrdinové jsou ti nejlepší a nejsilnější. V tom druhém jde o show pro diváky. Ti se na zápas podívají, protože sledují svoje oblíbené internetové hvězdy a konzumují skoro každý jejich obsah. Hrdinové jsou tu ti nejhlasitější, nejsledovanější a nejkontroverznější.

Bylo otázkou času, než se s podobným modelem fungování vytasí někdo na domácí scéně. První se o to pokoušel Oktagon MMA s projektem „Válka youtuberů“. Ten nakonec padl a s ním dost možná i myšlenka na pořádání podobných zápasů.

Oktagon zjistil, že komunikace s internetovými hvězdami je poněkud jiná než ta co znají s bojovníky. Navíc už mají v Evropě ve světě MMA velké jméno, jdou určitým směrem a tohle by jejich fungování polarizovalo. A tak se myšlenky chytil jeden jejich bojovník – Tomáš Linh Le Sy.

V dnešní době se sledovanost a mediální zásah dají velmi chytře zpeněžit. A tak zatímco v profi světě MMA budují zápasy svých bojovníků jejich organizace, influenceři se o to postarají sami – navíc už mají v zádech velkou část loajálních sledujících. Promo se bude dělat samo. Na tuhle myšlenku sází i projekt Clash of the Stars, která má v příštím roce v plánu sérii galavečerů

První turnaj se uskuteční už 22. ledna v Českém Těšíně. O hlavní zápas postarají youtuber Datel a raper Vercetti. Dále jsou na seznamu bojovníků kulturista Filip Grznár, youtuber Psycho Michal nebo pornoherečka Silvia Dellai a hvězda OnlyFans Xholakys.

Troufnu si odhadnout, že příliš mnoho fanoušků bojových sportů a MMA tahle akce nenaláká. Ti mají hrdiny mezi bojovníky UFC a téhle sortě výše zmíněných osobností možná nikdy v životě neslyšela. Nevadí. Clash of the Stars na takové lidi ani cílit nebude. Jejich cílovka je jinde a je pravděpodobně i jinak stará.

O tom, že tenhle projekt může být úspěšný i bez soutěže o klasického diváka bojových sportů netřeba pochybovat. O něj se na domácí scéně popere Oktagon s RFA, popřípadě IAF. Clash of the Stars sází na nastupující generaci teengarů, která ve světě youtube vyrostla a mezi zmíněnými protagonisty má své hrdiny. A co vztah k bojovým sportům?

Tím se také netřeba v tomhle případě zaobírat. Jestli si to Datel rozdá s Vercettim v kickboxu, MMA nebo boxu je cílovce stejně jedno. Zájem o zápas vyvolává spor. „Tebe znají jen dvanáctileté děti a jejich rodiče, které okrádáš. Já nejsem žádnej vyje*anej influencer, ale raper,“ ječí raper Vercetti. „Nemáš absťák, kámo, jsi docela vyklepanej,“ reagoval Datel a už je tu strkanice.

Právě na tom se tu zápasy prodávají. Pokud divák není vyloženě duší i tělem přesvědčený pacifista, bude ho zajímat, jestli je jejich hrdina silnější než ten co stojí proti němu.

Bude z těchto zápasů profitovat do budoucna i svět klasických bojových umění? Kolik fanoušků naláká válení dvou youtuberů k zájmu o bojové sporty? Osobně se kloním k názoru, že to procento bude velmi malé. Tohle zkrátka bude jiný svět, který bude fungovat paralelně.

Jestli však skončí Clash of the Stars úspěchem je těžké předvídat. U projektů, jejichž cílem je primárně generovat zisk, je velká hrozba vnitřních sportů. Z pomyslného koláče si bude chtít každý odkrojit so největší kus a ostré lokty tady budou mít úplně všichni.