17. 4. 2024

Česká stopa v NBA: Průkopník Zídek, Welsch hrál s LeBronem a Obr Veselý jako hvězda draftu!

Šikovný rozehrávač Tomáš Satoranský si v NBA plní své basketbalové sny. Těch, co si svoje NBA sny splnili před ním nebylo moc, byli jen tři. Tři Češi a tři jejich NBA příběhy:

🇨🇿 Jiří Zídek, ⌛1995-1998

První Čechem v NBA byl Jiří Zídek mladší, syn legendy československého basketbalu. Mohutný pivot se neuvěřitelnou pílí vypracoval v jednu z hvězd univerzitního celku Caroliny.

V roce 1995 si ho jako dvaadvacátého hráče draftu vybrali Charlotte Hornets. Po nadějném startu byl vytrejdován do Denveru. V NBA nakonec odehrál tři sezony.

K zápasům sice nastupoval pravidelně, ovšem ve většině případů jako náhradník na několik málo minut. V NBA celkem odehrál 135 zápasů, zaznamenal 453 bodů a jeho celkový průměr činí 3,4 bodu na zápas. Do Evropy se vrátil v roce 1998 do litevského celku Žalgiris Kaunas, se kterým tu sezonu získal titul v Eurolize. Úspěšnou kariéru zakončil dvěma českými tituly v dresu Nymburku.

🇨🇿 Jiří Welsch, ⌛ 2002-2006

Na pivota Zídka navázal o čtyři roky později šikovný křídelník Jiří Welsch. Šestnáctý hráč draftu 2002 vystřídal v nejslavnější basketbalové lize světa čtyři týmy. Nejvíce se mu dařilo v dresu Boston Celtics, kde svého času patřil do základní sestavy.

Během svého působení v Cleveland Cavaliers si pak zahrál s nejlepším basketbalistou planety LeBronem Jamesem.
V NBA v letech 2002–2006 celkem odehrál 247 zápasů, z toho 102 v základní pětce a zaznamenal 1519 bodů.

Do Evropy se vrátil po pěti sezonách v roce 2006, kdy se upsal španělskému týmu z Malagy. Na závěr kariéry se vrátil do Česka, kde Nymburk dovedl k pěti mistrovským titulům v řadě, aby následně mohl dohrát svou impozantní kariéru v dresu rodných Pardubic.

🇨🇿 Jan Veselý, ⌛ 2011-2014

Nejvíce se z Čechů věřilo Janu Veselému, kterého si jako šestého hráče draftu vybral v roce 2011 Washington Wizzards. Atleticky skvěle vybavený basketbalista nepřišel do klubu v pravou chvíli. Wizzrads měli problémy v kabině i na palubovce. Veselý byl vyměněn do Denveru, ani tam však příliš velkou stopu nezanechal.

V létě 2014 NBA opustil a vydal se do Turecka, kde v dresu Fenerbahce Istanbul září v Eurolize. Na obrovitého pivota se spoléhá i česká reprezentace, byť MS 2019 zvládla parádně i bez něj. Jeho centimetry a kila jsou pod košem často k nezaplacení, hráčů s jeho schopnostmi neběhá po světě zase tolik.