3. 5. 2024

Češi postoupili do semifinále. Podržely je brilantní přesilovky a výkon Vejmelky!

Zdroj: Freepik

Čeští hokejisté klíčový zápas na světovém šampionátu zvládli na výbornou. Ve čtvrtfinále porazili Německo 4:1, když tři góly vstřelili v přesilových hrách, ve kterých měli stoprocentní úspěšnost. V závěru zápasu si Němci vytvořili velký tlak, ale Karel Vejmelka předvedl skvělý výkon, když pochytal 21 střel soupeře a dvakrát mu pomohla tyč.

Češi dostali hned v první minutě možnost přesilovky, ve které si vytvořili velký tlak. David Pastrňák mohl střílet ze svého oblíbeného levého kruhu do prázdné branky, ale místo toho volil přihrávku. Vzápětí se do nebezpečného zakončení dostal Hertl, ale Grubauer ho vychytal.

O pár vteřin později se už ale zadařilo! David Krejčí nabil na levý kruh Pastrňákovi, na kterého zívala prázdná branka, stejně jako v předešlém případě.

Tentokrát už ale hvězda s 88 na zádech zvolila střelu, což se ukázalo jako nejlepší možnost. Grubauer se nestihl přesunout a Češi už ve třetí minutě šli do vedení 1:0.

Češi byli od začátku aktivní. Velmi jim pomohla přesilovka na začátku utkání, díky které se dostali do tempa. V desáté minutě si po vyloučení Fischbucha zahráli další přesilovou hru.

A ta byla využita! David Krejčí vymyslel další geniální přihrávku, když po rychlé kombinaci našel na pravém kruhu Romana Červenku, jenž dělovkou propálil Grubauera – 2:0.

Roman Červenka se tímto gólem dostal s třinácti body do čela kanadského bodování. Navíc je nejstarším hráčem (36 let a 167 dnů), který tolik bodů posbíral během jednoho světového šampionátu.

Následně se do první velké šance dostali také Němci, když Matthias Plachta našel mezi kruhy Michaelise, ale Vejmelka se blýskl bezchybným zákrokem.

Při hře 4 na 4 postupoval na Vejmelku Lucas Reichel, ale tísněn obráncem nedokázal zakončit. Do konce první třetiny si Češi vedení 2:0 udrželi.

Ve 27. minutě se do nadějného zakončení dostal Jiří Černoch, ale trefil pouze dobře postaveného Grubauera. O chvíli později měl velkou šanci také Matěj Blümel, ale ale jeho střelu na zadní tyč vyrazil Grubauer betonem.

Ve 32. minutě dostali Češi možnost třetí přesilové hry a byl z toho třetí gól. Po pouhých dvanácti vteřinách dostal David Krejčí nabito od Pastrňáka a propálil Grubauera – 3:0.

Poté se ale do dvou velkých šancí dostali Němci. Daniel Fischbuch dostal přihrávku na zadní tyč, ale Vejmelka se dokázal fantasticky rychle přesunout.

O minutu později pak postupovali na českého brankáře Plachta s Noebelsem, ale druhý jmenovaný trefil pouze horní tyč. I díky tomu vedli Češi po dvou třetinách 3:0 a postup do semifinále byl blízko.

Na začátku třetí části se do nebezpečného zakončení z levého kruhu dostali v rychlém sledu Hertl a Vrána, ale ani jeden Grubauera neprostřelil.

Ve 43. minutě pak nebezpečně vypálil od modré čáry Plachta. Puk byl před brankou skrumáží těl tečován, ale nakonec jej Vejmelka vyrazil bruslí mimo tři tyče. Do další velké šance se ve 48. minutě dostal Ehliz, když dorážel zblízka, ale i tentokrát byl Vejmelka připraven.

Už devět minut před koncem to Němci zkoušeli bez brankáře, jelikož byl vyloučen Tomáš Kundrátek. Hráli tak přesilovou hru 6 na 4. Vytvořili si během ní několik nebezpečných závarů, ale Vejmelka byl tradičně pozorný.

Chvíli po návratu Kundrátka na led se ale Němci poprvé v zápase prosadili, když stále pokračovali bez brankáře. Tvrdou ranou se prosadil Moritz Seider a upravil skóre na 3:1.

V závěru hráli Němci vabank. Toho využili Davidové Pastrňák a Krejčí, kteří úplně sami ujížděli na Grubauera, několik si vyměnili puk, ale Krejčího zakončeni pokryl Grubauer, který se už za stavu 3:1 vrátil do branky.

V 57. minutě se Němci dostali do další obrovské šance, ale Reichelovu střelu zastavilo břevno. O dvě minuty později se ale Čechům podařilo definitivně rozhodnout. Do prázdné branky se trefil Jiří Smejkal po přihrávce Davida Kämpfa  – 4:1.

Česko–⁠Německo 3:1

Branky: 3. Pastrňák (Krejčí, Červenka), 11. Červenka (Krejčí, Hronek), 33. Krejčí (Pastrňák, Červenka), 59. Smejkal (Kämpf) – 54. Seider (Noebels, Plachta)