28. 3. 2024

Slavně a zatím naposledy aneb jak se Češi v roce 2010 stali hokejovými mistry světa!

Zdroj: Hokej.cz

Český tým odjížděl na šampionát do Kolína nad Rýnem v roli podceňovaného outsidera. Vícero hráčů z NHL, od kterých se čekaly góly a kteří měli být tahouny reprezentace, se z šampionátu z různých důvodů omluvilo.

Ze zámoří však dorazili dva vynikající brankáři Vokoun a Pavelec.

No a pak tu byla česká hokejová ikona Jaromír Jágr, tehdy hrající v Omsku ruskou KHL, který se ve svých 38 letech stal vůdcem kabiny mladého a nepříliš zkušeného mužstva.

Na střídačce české reprezentace stál uznávaný kouč Vladimír Růžička, který měl se skladbou týmu velké problémy.

Od hvězd z NHL obdržel neskutečných 25 omluvenek, což otevřeně kritizoval i Jaromír Jágr.

Tým tak Růžička poskládal převážně z hráčů české a ruské ligy.

Co se týče výsledkových prognóz a vstupních ambic byl na tom český tým podle všech expertů velmi špatně.

V úvodních fázích turnaje je to jako na houpačce. Senzačně prohráváme s Norskem, ale vzápětí porážíme silné Švédy, překvapivě padneme se Švýcarskem, abychom pak zaskočili favorita z Kanady.

ČTVRTFINÁLE: Finsko 🆚 Česko 1:2 SN

Hranice úspěchu a neúspěchu bývá na mistrovských hokejových turnajích vždy čtvrtfinálová brána.

V této vyřazovací části turnaje na nás vyšel tým Finska, který hrál na šampionátu dobrý hokej a na kterých jsme si v minulosti už několikrát vylámali zuby.

Zápas s Finy je tuhý boj a když na světelné tabuli svítí nerozhodné skóre 1:1 i po prodloužení, přichází na řadu nájezdy.

Finové nesli vyřazení špatně.

Na naší soupisce jsou naštěstí šikulové a nájezdoví specialisté Jan Marek a Lukáš Kašpar, kteří nám svým uměním vystřílejí postup mezi nejlepší čtyřku.

Republika od té chvíle začíná žít hokejový sen naplno.

SEMIFINÁLE: Švédsko 🆚 Česko 2:3 SN

V semifinále proti nám stojí další severský tým Švédsko, které si nepřipouští, že by ho mohl podceňovaný český výběr vyřadit.

Hráči tří korunek vedou ještě 8 vteřin před závěrečnou sirénou 2:1 a zápas se zdá být ztracen, když při naší power play přihraje Voráček zpoza brány Karlu Rachůnkovi, který nechytatelnou pumelicí téměř protrhne síť švédské brány a posílá zápas do prodloužení.

Legendární gól Karla Rachůnka

Jeho vyrovnávací trefa se téměř okamžitě stává jedním z výkladních momentů moderních dějin českého hokeje, a to i díky výkřiku populárního hokejového komentátora Roberta Záruba: „Rachna kachna, to to letělo“. Tuhle hlášku zná dnes snad každý český hokejový fanda.

Zápas se Švédy, stejně jako ten s Finy, dospěje až k samostatným nájezdům, ve kterém se opět prosazují Kašpar s Markem, zatímco v naší bráně čaruje nepřekonatelný Tomáš Vokoun.

Českým tým opět vítězí na nájezdy a jde do finále, které se odehraje v německém Kolíně nad Rýnem. Doma v Česku se zatím vystupňuje hokejová horečka na své maximum.

Lví podíl na našem postupu do finále mají hrdinové semifinálové bitvy Karel Rachůnek a Jan Marek, kteří však již nejsou mezi námi.

O rok později totiž zahynou při letecké havárii ruského týmu Lokomotiv Jaroslavl společně s dalšími 42 lidmi na palubě.

FINÁLE: Rusko 🆚 Česko 1:2

Finálový zápas hokejového mistrovství světa 2010 nemá jasnějšího favorita než je ruský tým nabitý světovými hvězdami hrajících v NHL.

Do boje o mistrovský pohár vstupuje tým kolem trenéra Bykova se skvostnou bilancí 7 vítězství, žádné porážky a skóre 32:8.

V Česku se ten den najde jen málo domácností či podniků, kde v půl deváté večer neběží na televizorech kanál ČT2, který naše finálové měření s Ruskem vysílá.

A zápas začíná šokem. Uplyne pouhých 20 vteřin a Jakub Klepiš nás po Jágrově přihrávce posílá do senzačního vedení.

Většinu dalšího času do nás ruské hvězdy buší, ale obrana se skvělým Vokounem drží pevně jako hráz a dvě minuty před koncem druhé třetiny připravíme Rusům další šok, když se přečíslení odráží puk od brusle našeho kapitána Tomáše Rolinka za záda ruského golmana Varlamova a rozhodčí branku po následné videokonzultací uznávají.

Poslední třetina je boj. Rusové jsou vývojem zápasu evidentně frustrovaní, což tvrdým zákrokem Emelina odnese Jaromír Jágr, který se po tomto faulu na led už nevrátí. Důležité ale je, že čas plyne. Na náš tým však čeká poslední tvrdá zkouška.

Do konce základní hrací doby zbývají poslední dvě minuty, když si k Michalu Rozsívalovi jde na trestnou lavici sednou Karel Rachůnek.

Rusové odvolávají brankáře a hrají tak málokdy vídanou přesilovku 6 proti 3. Ani jedna ruská superhvězda vedle druhé však dlouho nedokáže z přesilovky vytěžit kýžený rychlý kontaktní gól.

Povede se to až Dacjukovi půl minuty před koncem, a to už je dost pozdě.

Češi v závěrečných minutách drama nepřipustí a podceňovaný tým trenéra Růžičky tak slaví jedno z nejpřekvapivějších a nejsladších vítězství jaký český hokej v 21. století zažil.

Spolu s křepčícími hokejisty na kolínském ledě slaví doma krom zaplněné Staroměstské náměstí vlastně celý národ tak, jak to má v takových chvílích vypadat.