25. 5. 2024

Byla Guardiolova Barcelona nejlepší tým nového tisíciletí?

Zdroj: Depositphotos

Je to šílené, ale opravdu se to stalo. Vedení FC Barcelony rozhodlo a Josep Guardiola se stává novým trenérem. Po úspěchu s týmem Barça Atlètic, kde se mu povedlo postoupit do druhé divize B. Nyní bude trénovat trápící se Áčko Barcelony pod vedením Franka Rijkaarda. Kde jeho poslední dva roky nebyli nejlepší.

Od výhry Ligy Mistrů v roce 2006, jako by tým klesal dolů a vyhraná Supercopa byla po hříchu jediná trofej, kterou Barcelona dokázala ukořistit. Rijkaard musel pryč a pro jeho nástupce přezdívaného Pepé byl úkol jasný. Přinést po dvou neúspěšných sezonách titul ve španělský titul. A jak se brzy dočtete on to dokázal a přidal k tomu ještě něco na víc.

Guardiola vtiskl týmu herní tvář

Přišel s novým stylem hry, který měl úspěch v Barcelonském béčku, a za kterým si stojí až do teď. Disciplína, zaměření na držení míče a agresivní hra jak v útoku tak v presingu. Jednoduše řečeno, ale on ten fotbal tak opravdu vypadal. Dokázat se krátkými přihrávkami tak ladně prokombinovat pomocí dvou hráčů i ještě přečíslit tři protihráče. To bylo neskutečné a na tehdejší dobu revoluční.

Navíc Pep problémy s tvorbou týmu vůbec neměl. Zkušení hráči a budoucí legendy Xavi, Iniesta a Messi byli tři kameny, které tvořily základ týmu pro nadcházející roky ve středu zálohy i v útoku. Další hráči, kteří tvořili dokonalou obranou řadu nebo vyrovnaná lavička týmu, byla pouhá třešnička na dortu.

Jak jednou řekl Johan Cruyf, mentor a velký učitel Pepa Guardioly.
„Hrát fotbal je velmi jednoduché, ale hrát fotbal jednoduše je ta nejtěžší věc co může být.“

První sezona 2008/09?

Dokázal toho víc než samo vedení chtělo! S týmem se mu povedlo vyhrát první treble v historii Španělské ligy. Přes výhru v La Lize a pohár Copa Del Ray, vyhráli dokonce i Ligu Mistrů! Krásné finále nad Manchesterem United v milionářské soutěži, které dopadlo výhrou 2:0 pro Katalánský klub.

Ukázalo dva důležité útočníky. Bez nich by šel boj velmi těžko. Právě oni dokázali vstřelit svým soupeřům ve všech soutěžích přes čtyřiasedmdesát golů. K této šílené dvojici se přidal další skvělý hráč, působící na levém křídle Henry. Bez Lionela Messiho, Samuela Eto’o a Thiera Henryho by ten rok neměl cenu.

Další skvělá statistika byla ve Španělské lize. Krásný náskok před druhým Realem Madrid o šest bodů. A přes 105 vstřelených gólů, k tomu jenom 35 inkasovaných. Ukazuje skvělou defenzivu propojenou se silnou ofenzivou. Kdo se v té době nezalekl čtyř obráncu a dokonalého brankáře? Pozici dvou hlavních obránců, u které působili Puyol s Piquem. Na stranách hřiště zase Abidal a Alves, uprostřed všeho zed jménem Valdes. Celý tým byl neskutečně vyrovnaný, jenom potřebovali správného člověka, který jim měl ukázat správnou cestu.

Fanoušci Barcelony se nemohli dočkat nadcházejících sezón. Přicházela zase ta sladká vůně výher a blýskalo se na dobré časy. Protože věděli, že Barcelona má ten nejsilnějši tým na světě a je pod správným vedením. Pod vedením Pepe Guardioly.