17. 6. 2024

Mbappé vs Sancho: Pokračovatelé rivality Messi-Ronaldo?

Pokud se bavíme o dvou nejlepších fotbalistech historie, bavíme se o Messim a Ronaldovi. Oba velikány dělí od sebe pouhé dva roky a my máme to neuvěřitelné štěstí, vychutnávat si fotbal v jejich éře, protože na roky 2005-2020 se budou dějiny pamatovat jako na období Messiho a Ronalda. Jenže kdo přijde opanovat fotbal po nich? Který to bude spasitel? A přijde sám nebo bude mít zase rivala?

Všichni tak nějak víme, že éra Messiho s Ronaldem jednou skončí, čas pamatuje na všechny. A tak zatímco jejich hvězdné kariéry se pomalu chýlí ke konci, vyrůstá tu nová generace talentovaných hvězdiček, která je připravena bojovat o volný trůn. Budou na něm sedět zase dva? Vypadá to tak.

Jadon Sancho a Kylian Mbappé, o nich už jste asi slyšeli, že? První Angličan, druhý Francouz. Dvě národnosti pro velkou budoucí sportovní rivalitu jako stvořené. Tak který bude nový Messi a který Ronaldo?

Herně jsou si zatím oba mladí útočníci typologicky bližší než chladnokrevný zakončovatel Ronaldo a tvořivý kouzelník Messi. Stejně jako v případě Messiho s Ronalde, i v naší nové dvojici je jeden o dva roky starší.

Jednadvacetiletý francouzský útočník Paris Saint-Germain Kylian Mbappé je ve svých letech trojnásobným francouzským šampionem a v létě 2018 se svými výkony podílel na triumfu Francie na Mistrovství světa v Rusku. Taková čísla jako on, neměl na startu své kariéry ani Messi, který udělal zásadní výkonnostní progres dříve (21 let), než Ronaldo (23-24 let).

Mbappé má všechno, aby se stal legendou a vyhrával Zlaté míče jako běžícím pásu. Je rychlý jako raketa, s míčem si dokonale tyká, technická vybavenost od pána boha a čich na góly. Však taky sází jeden za druhým, div netrhá sítě.

Zatímco Mbappé je už dobré dva tři roky na nejvyšší scéně, jeho anglický protějšek Jadon Sancho je kometa loňské sezony. Cena za krajného záložníka vyletěla od září do prosince loňského roku o neuvěřitelných 806%.

Není potřeba vysvětlovat, že se stal rychle nepostradatelnou součástí Borussie Dortmund, kterou do poslední chvíle držel svými góly a asistencemi v boji o německý titul. A kde se vzal Angličan v Německu? Přímo z akademie ho Guardiolovi Dortmund vyfoukl. Slavný Španěl ho pustit nechtěl, ale Jadon měl jasno.

Co mají s Mbappém společné je extrémní rychlost, ve které dokáží operovat. Vedle jistého driblingu a bravurní techniky zdobí Sanchovu hru neuvěřitelná akcelerace na míč. V tom je jako nikdy jiný. Na hřišti je velmi soustředěný, žádný showman, nezkouší na beky drzé tríčky jako Neymar, neustále se snaží hledat nejvýhodnější řešení. Jeho ambice dotáhnout to daleko jsou velké.

Tak do kterého z mladíků vkládáte větší naděje, že jednou napevno usednou na světový fotbalový trůn? A nebo se tam budou střídat? Možná, a možná přijde zamíchat kartami ještě někdo nový, našlápnuto mají ale dobře.