Bude mít možnost koupit Haalanda? Barcelona má mínusový platový strop!

Nejvyšší španělská fotbalová soutěž La Liga zveřejnila aktualizované platové stropy pro všechny kluby ve dvou nejvyšších soutěžích.

Katalánci jsou jediným týmem v záporných číslech, jejich platový strop je po aktualizaci alarmující, neboť klesl z 97,94 milionu eur na -144,35 milionu eur, uvedla agentura AP.

Na rozdíl od jiných evropských soutěží je ve Španělsku zaveden platový strop, který známe z amerických kolektivních sportovních soutěží, jako jsou NHL a NFL. Má zabránit tomu, aby se kluby dostaly do finančních problémů nebo dokonce do bankrotu.

Každý klub má platový strop vypočítaný individuálně na základě řady faktorů včetně příjmů, nákladů a dluhů. Horní hranice je pak úměrná zhruba 70 procentům příjmů klubu.

La Liga zveřejnila aktualizovaný platový strop a Barcelona má mínus 144 milionů eur. V létě tak může mít velké problémy, které nebude snadné vyřešit.

Kvůli obrovské krizi „Blaugranas“ snížilo vedení La Ligy nejprve strop Barcelony v roce 2019 z 670 milionů eur na 385 milionů eur.

To však nestačilo a v létě liga snížila barcelonský strop na 97 milionů eur. Tento krok znemožnil katalánskému klubu podepsat smlouvu s Argentincem Lionelem Messim.

Na druhou stranu Gerard Piqué, Jordi Alba, Sergio Busquéts a Sergi Roberto v klubu zůstali, ale museli si drasticky snížit platy.

Prezident FC Barcelona Joan Laporta však jakoby na platový strop v zimě úplně zapomněl.

V zimním přestupovém období přiváděl na Camp Nou jednoho hráče za druhým. Postupně přišli Dani Alves, Ferran Torres, Pierre-Emerick Aubameyang a Adama Traoré.

Záporný platový strop znamená, že Barcelona se bude muset hodně snažit, aby si v létě mohla dovolit koupit například Nora Erlinga Haalanda.

Lídrem je Real Madrid, jehož finanční stránka je příkladná. Jeho strop je stanoven na 739 milionů eur, klub v zimě neutratil ani euro, takže zůstal na stejném místě.

Ve skvělé finanční kondici je také FC Sevilla, která drží platový strop na 200 milionech eur. Třetí Atlético Madrid má strop stanoven na 161 milionů eur.