23. 7. 2024

Brazílie a Argentina jako favorité MS 2022 v Kataru?

Zdroj: Depositphotos

Brazílie se po letech vrátila na nejvyšší příčku v žebříčku FIFA a Argentina neprohrála ani jeden zápas za 1000 dní. Dvě jihoamerické fotbalové velmoci mají na cestě na mistrovství světa v Kataru zjevně víc než jen Neymara a Lionela Messiho, kteří doufají, že ukončí 20 let evropské dominance.

Oba týmy v roce 2018 v Rusku neuspěly, Argentina prohrála s pozdějším mistrem Francií v osmifinále a Brazílii vyřadila Belgii ve čtvrtfinále. Ale teď opět vypadají skvěle, každý s hlubokým týmem, respektovaným trenérem a hvězdným útočníkem schopným definovat zápasy sám.

Brazílie už překonala bodový rekord v jihoamerické kvalifikaci se 45 body, šest bodů za druhou Argentinou, ještě předtím, než se oba týmy střetly ve finálovém utkání, které bylo loni přerušeno. Navzdory tomu Argentina zvedla v roce 2021 titul Copa America tím, že ve finále porazila Brazílii 1:0, čímž Messimu udělila svůj první velký titul s národním týmem.

Messi a Neymar na mistrovství světa vždy čelí obrovskému tlaku, ale oba týmy se na letošním turnaji v Kataru snaží být méně závislé na svých superhvězdách. Brazílie našla pevné základy ve středu zálohy v podobě Lucase Paquety a silného útočníka ve Viniciuse Juniora, aby uvolnila část tlaku na Neymara.

Argentina udělala z Rodriga de Paula klíčového hráče, který ochrání Messiho a také dostane to nejlepší z křídelníka Lautara Martineze.

I s týmem plným náhradníků Brazílie v úterý na výšině La Paz porazila Bolívii 4:0. „Pocit, který teď mám, je mír,“ řekl trenér Brazílie Tite.

Jednou z výhod, které má Tite oproti rivalovi Lionelu Scalonimu, je větší flexibilita v jeho týmu. Neymar hrál jako útočník, Paqueta jako hráč od boxu k boxu s Philippem Coutinhem jako tvůrcem hry a vepředu našel dobré a mladé možnosti v Rafinhovi, Anthonym, Rodrygovi a Matthewsu Cunhovi.

Tite také viděl nedávný vzestup záložníka Bruna Guimarãese, který by mohl vyzvat Freda na boj o místo v základní sestavě.

Argentina má na lavičce méně možností, ale v posledních 31 zápasech je neporažena. Také našel důvěryhodného brankáře v Emilianu Martinezovi a energického záložníka v Leandru Paredesovi, dalším hráči, který Messimu pomáhá hrát co nejlépe.

„Jihoamerická kvalifikace je velmi těžká a tento tým se přizpůsobil všemu,“ řekl Scaloni po remíze Argentiny s Ekvádorem 1:1. Pochybnosti, které oba týmy obklopují, pramení především z jejich nedostatku zkušeností s konfrontace s evropskými týmy. Pro oba to bylo naposledy v roce 2019, kdy Brazílie zvítězila nad Českem 3:1 a Argentina remizovala s Německem 2:2. Pak začala pandemie, kalendář byl zmenšen a cestování bylo kvůli hrám omezeno.

Navzdory působivým výsledkům v posledních letech jsou také otázky ohledně trenérů. Dokáže se Tite poučit z předchozího mistrovství světa a provést změny rychleji? Přiznal, že to byl jeden z jeho nedostatků v Rusku. Jak si Scaloni povede jako trenér na svém prvním mistrovství světa – zvláště když to bude Messiho poslední velký turnaj? Minulý týden čtyřiatřicetiletá hvězda nadhodila možnost odejít po Kataru.

Soupeře ve skupině se dozvědí v pátečním losování mistrovství světa, což by mělo poskytnout lepší obrázek o jejich šancích na úspěch.

„Budeme monitorovat nejlepším možným způsobem a studovat týmy, které budou v naší skupině,“ řekl Brazilec Richarlison. „Musíme se soustředit na přátelské zápasy, které nám zbývají, a dobře se připravit, protože máme vše, abychom odehráli skvělý turnaj.“

Argentinský obránce Nicolas Otamendi také vyjádřil optimismus, že jeho tým může být lepší než před čtyřmi lety. „Jedeme na mistrovství světa s nadějí, že se dostaneme do finále,“ řekl.