26. 4. 2024

Boston udolal v NBA v prodloužení obhájce titulu Golden State a vyhrál poosmé!

Basketbalisté Bostonu zvítězili v NBA v repríze loňského finále nad obhájci titulu z Golden State 121:118 po prodloužení a připsali si osmou výhru za sebou.

V čele soutěže mají náskok dvou výher na Denver. V dresu Celtics zářil zejména Jayson Tatum, který nasbíral 34 bodů a osobní rekord 19 doskoků.

Chicago v zápase hraném v Paříži zdolalo Detroit 126:108. Bulls uhájili desátou příčku Východní konference před Torontem, které podlehlo Minnesotě 126:128.

Boston má v tabulce o 12 výher více než Golden State. Warriors však nepotvrdili trend z této sezony, kdy jsou na hřištích soupeřů výrazně horší než doma, a soupeři řádně zatápěli.

Celtics sice ve druhé čtvrtině vedli o deset bodů, ale hosté skóre ještě do poločasu srovnali a ve třetí čtvrtině sami o 11 bodů vedli.

Bostonu se ale povedlo 18 vteřin před koncem po trojce Jaylena Browna vyrovnat a Steph Curry na druhé straně neuspěl s pokusem o vítěznou trojku.

Brownovi se do té doby příliš nedařilo, ale v prodloužení přidal dalších pět bodů. Klíčovou trojku pak vstřelil veterán Al Horford dvě minuty před koncem a vzápětí Tatumova trojka dala Bostonu sedmibodové vedení, které už Golden State v posledních 80 vteřinách nedohnal. Jordan Poole se ještě snažil srovnat zoufalou trojkou z poloviny hřiště, ale trefil jen desku.

„Já přišel do Bostonu vyhrát titul. Dnes to byl jen jeden zápas, ale pro nás a naše sebevědomí byl hrozně důležitý,“ řekl Horford, který dal 20 bodů. Warriors vyhráli čtyři předchozí vzájemné zápasy, tentokrát jim nepomohla ani úspěšná střela Curryho z vlastní poloviny hřiště s klaksonem poločasu. Curry dal celkem 29 bodů. Klay Thompson a Poole měli po 24 bodech.

Hrdinou Minnesoty se stal D’Angelo Russell, který dal proti Torontu 16 ze svých 25 bodů v poslední čtvrtině a řídil obrat, při němž Raptors přišli v závěrečné části o čtrnáctibodové vedení. Toronto dalo v posledních deseti minutách jen sedm bodů. Russell vstřelil v jednu chvíli čtyři trojky za sebou a deset vteřin před koncem zařídil výhru trestnými hody.

NBA tradičně vyráží i do Evropy a letos se v Paříži utkaly Chicago s Detroitem. Zach LaVine, jehož pradědeček byl Francouz, se zřejmě cítil jako doma a 30 body dirigoval výhru Bulls. „Možná mi místní vzduch svědčil. Ale zahráli jsme dobře jako tým a návštěvu Francie jsme si užili,“ řekl LaVine, který se spoluhráči navštívil i Eiffelovu věž či Pařížskou operu.

Philadelphia zvítězila 105:95 v Portlandu a nadále drží kontakt s druhým týmem Východní konference Milwaukee. Joel Embiid přispěl k výhře 32 body a je těsně druhý v tabulce střelců za Lukou Dončičem. James Harden pomohl triple doublem za 16 bodů, 10 doskoků a 14 asistencí.

NBA:

Boston – Golden State 121:118 po prodl., Detroit – Chicago 108:126, Minnesota – Toronto 128:126, Phoenix – Brooklyn 117:112, Portland – Philadelphia 95:105.

2.Utah48242450,0
3.Minnesota47232448,9