30. 5. 2024

Billy Gilmour: Talentovaný „Billy Kid“ je budoucnost Chelsea

Talent s velkým T. Billy Gilmour, 18letý záložník Chelsea. Všichni jsou z něj unešení. „Obrovská osobnost!“ řekl Frank Lampard. Tenhel kluk – skotský Iniesta – si hodlá podmanit Stamford Bridge a později i celou Premier League. A dost možná se mu to povede.

Skotsko a jeho divokost hor, údolí a jezer. Drsný kraj, který plodí drsné lidi. Země, kde se zrodila whisky, dala světu vynálezce Jamese Watta či příběhy detektiva Sherlocka Holmese. A co nejvěhlasnější fotbalisté?

Útočníci Kenny Dalglish a Denis Law. Dobře, ale co tvořivý záložník? Technicky vytříbený, nadaný hravou invencí a tvůrčí energií? Skot? Těžko budou fotbaloví znalci lovit z paměti nějaké jméno skotského Fábregase či Iniesty. A přeci někdo takový existuje. Jmenuje se Billy Gilmour a je to největší skotský talent posledních let.

Frank Lampard, trenér Chelsea, v něm vidí ohromný příslib. „Lidé si při pohledu na něj možná řeknou, že je ještě slabý a potřebuje zesílit. Ale on je obrovská osobnost. Obrovská.“ V březnu nastoupil do zápasu v FA Cupu proti Reds (2:0) a kooperoval v tříčlenné záložní řadě s Barkleym a Kovačičem. Britská média byla nadšená.

Rodák z Glasgow zaujal všechny. Řídil hru Blues, sbíral míče, posouval je vpřed, pomáhal obraně. Úžasný výkon byl oceněn nejvyššími známkami. Vždyť skolit liverpoolského obra není jen tak. „Jakmile začal zápas, doslova jsem vyletěl z gauče. Pomyslel jsem si, kdo je ten kluk uprostřed hřiště? Měl všechno. Byl to jeden z nejlepších výkonů, jaké jsem za poslední dobu viděl,“ podělil se o své dojmy legendární Roy Keane.

Gilmour prošel akademií Glasgow Rangers, odkud ho v létě 2017 získala Chelsea. O středopolaře s vzácným darem neusilovala sama. Ve frontě stály Barcelona, Real Madrid, Bayern Mnichov, Arsenal i oba giganti z Manchesteru. Billy – tehdy 15letý kluk – po návštěvě klubového centra v Cobhamu souhlasil z přestupem k Blues.

Zatím za Blues odehrál jen pár zápasů, ale to stačilo na to, aby se jeho jméno zapsalo fanouškům do paměti. Dokonce na Stamford Bridge fans vyvolávali jeho jméno a hřálo je vědomí že tenhle kluk, Billy Kid, který zbožnuje Iniestu, roste v opravdu velkého hráče.